Konal se tradiční Festival ptačího zpěvu, který pořádala šumperská Vila Doris. Na ornitologickou vycházku s ukázkou odchytu a kroužkováním ptáků během tří dnů vyrazily stovky školáků, kteří si tak rozšířili znalosti z přírodovědy. I v sobotu se přišlo podívat několik desítek lidí.

„Sítě jsme kontrolovali každou hodinu. Nejčastěji byly zastoupeny běžné druhy jako červenka, čížek, moudivláček i ledňáček,“ vysvětlil ornitolog Tomáš Pospíšil. Hnízdiště ledňáčka jsou sice v údolí Desné, ale Třemešské rybníky pro něj představují vydatnou zásobárnu. Sítě byly nataženy na čtyřech místech vedle rybníka. Pospíšil zájemcům ochotně ukazoval, jak s křehkými opeřenci, kteří uvízli v sítích, zacházet. Další ptáky bylo možné pozorovat pomocí dalekohledu.

Cílem této akce, která se koná vždy na jaře a na podzim, je podpořit zájem veřejnosti o ornitologii. Návštěvníci si nejen mohou zblízka prohlédnout různé druhy ptáků, které díky jejich malé velikosti při letu sotva zahlédnou, ale také mohou pozorovat ornitology při práci. Cit v rukou je pro ornitologa nezbytný, protože nejmenší druhy opeřenců váží sotva o něco víc než kostka cukru. „Mnoho lidí se domnívá, že kroužkování je pouze kvůli monitorování pohybu. Ale díky kroužkům se dají získat také další informace, které pak pomohou pro ohrožené druhy zachovat jejich přirozené prostředí,“ řekl ornitolog Petr Šaj.