Momentálně slavíte otevření kulturního domu po rekonstrukci. Můžete ji přiblížit?
Jak se objekt před třemi lety zateplil, dovnitř se začala tlačit vlhkost, bylo třeba provést sanace. Zastupitelé tak rozhodli, že se opraví kompletně. Šlo o celkovou rekonstrukci vnitřních prostor. Voda, elektřina, topení, kotelna, dřevěná podlaha, pódium, stropy, toalety, akustika, lustry, vybavení, všechno je nové. Zároveň jsme rekonstruovali i tělocvičnu, která je ke kulturnímu domu přistavěná. V ní se dělaly nové podlahy, obložení, světla.

Kulturní dům je tedy rozdělen na kulturní a sportovní část?
Tělocvična slouží pro sportovce, máme tu fotbalisty, florbal se u nás hraje, cvičí tu i děti ze školy. Udělaly se i nové šatny, toalety, sprchy. Tělocvična se využívá i při plesech pro rozšíření prostor jako přísálí ke kulturnímu domu.

Všiml jsem si, že po vesnici budujete nové osvětlení.
ČEZ u nás za čtyřicet milionů korun pokládá elektřinu do země. Bude to ve dvou fázích, první je horní část nad školou, příští rok budeme dělat spodní část až po kulturní dům. My máme svítidla nová, dotaci na jejich pořízení jsme dostali z programu Efekt, ale musíme si postavit nové sloupy. Navíc se upravuje jejich rozestup podle norem, protože ČEZ měl sloupy různě daleko od sebe. Hodně světel se doplňuje, šestatřiceti jich bude osmdesát, takže dvojnásobek. To jsme nečekali, ale naštěstí se nám zakázku podařilo vysoutěžit za poloviční cenu oproti tabulkové. Vyhrála ji firma, která pracuje i pro ČEZ, takže asi částečně ušetřila na výkopech.

Jaké investice dále v obci řešíte?
V místních částech budujeme dvaašedesát čističek. Není zde možné postavit centrální kanalizaci, tak jsme na domovní čistírny v Třemešku, Bedřichově a Václavově z celkové investice sedmnáct milionu dostali dotaci 6,4 milionu korun. Budeme spravovat dvě asfaltové uličky, spravujeme komunitní dům, máme v plánu spravit poslední hřbitov ve Václavově. Ale je problém sehnat firmy, do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil, takže akci přesuneme do příštího roku.

Snažíme se udržet druhý stupeň

Základní škola je v Oskavě až do devátého ročníku?
Zatím ano.

A do budoucna?
Záležet bude na tom, jak vysoký nám dá kraj příspěvek na počet žáků ve škole. Jak klesá počet žáků, tak se zvyšuje podíl financování obce. V uplynulém školním roce jsme na úvazky učitelů nemuseli doplácet žádné prostředky z rozpočtu obce, příští rok máme doplácet asi dva úvazky učitelů a ten další asi už tři a půl. Letos máme 84 žáků, v září 2021 nám nastoupilo jen 71 žáků, 14 žáků odejde, nástup bude jen pět a čtyři žáci odejdou z prvního stupně na nižší gymnázia. Třináct žáků je velký rozdíl.

Jak vysoký má obec rozpočet?
Obec má rozpočet dvacet milionů korun a škola má dvanáct milionů. Škola má hodně zaměstnanců, převážně učitelů a její největší výdaje jsou na jejich mzdy.

Co se s tím dá dělat, kromě zavření druhého stupně? Někde se venkovské školy orientují alternativním směrem, jinde sváží z okolí školáky autobus…
Problém je, že jsme koncová vesnice. Kdybychom byli průjezdní a jezdili přes nás lidé do práce, bylo by to možné. Snažíme se orientovat na přírodu a na jazyky. Ale kdo k nám bude z Uničova vozit děti? Spíš je to o tom dostat do Oskavy mladé lidi, což je problém. Řešení by bylo i spojování tříd, ale to zase někteří rodiče řeknou, že pokud třídy spojíme, dají děti jinam. Je to zacyklený kruh. Teď jsou všechny třídy samostatné, jen některé předměty se spojují. Zatím se druhý stupeň snažíme udržet a doufáme v zázrak.

Školka problémy s nedostatkem dětí nemá?
Otevřeli jsme program pro dvouleté děti, ve školce máme celkem 36 dětí, což je plná kapacita. Máme dvě třídy a jsme spokojeni.

Plány? Revitalizace paneláků i nová zastávka

Jak do Oskavy nové obyvatele dostat?
Bavíme se o tom často na radě obce, ale žádnou koncepci jsme zatím nevymysleli.

Může obec nabídnout nějaké stavební parcely?
Naši předchůdci všechny pozemky prodali. Obec mívala sto hektarů luk a 75 hektarů lesa, bylo to prodáno. Některé plochy v územním plánu máme, ale jsou to soukromé parcely.

Takže by musel parcely prodat soukromník nebo je obec odkoupit zpátky.
Pozemky v minulosti obec prodávala za tři koruny a teď by je kupovala za sto. Na to peníze nejsou. V minulém volebním období jsme převzali obec s dluhem bez mála třicet milionů korun. Dva roky jsme ho spláceli, teprve pátým rokem investujeme. V obci se třicet let nic nedělo. Všechno, co je spravené, je za poslední roky. Za pět let se nedá opravit celá infrastruktura obce. Kromě nepřeberného množství drobných oprav jsme kompletně rekonstruovali a zateplily školku, kulturní dům v Mostkově, kulturní dům v Oskavě, tělocvičnu, opravili hasičárnu a přistavili k ní garáž, opravili uličky, vnitřní prostory a střechu komunitního domu, nový vrt na obecní vodu, kotelnu na zdravotním středisku, hřbitovy v Bedřichově, Třemešku a Mostkově, zázemí pro fotbalisty, multifunkční hřiště, kompletně jsme rekonstruovali vnitřní prostory školy, vybudovali dětské hřiště, sběrné hnízdo, zateplili a rekonstruovali jsme obecní úřad s obřadní místností, budujeme čističky v místních částech. To se dá všechno jen ztěžka zvládnout. Jsou to investice za dvě stě milionů korun a do toho ještě povodně.

Jaké investice chystáte do budoucna?
Rozjeté akce nás finančně zatíží tak, že budeme rádi, když toto volební období dokončíme s čistým štítem, aby obec nebyla zadlužená. Po volbách budou podle toho, kdo zasedne ve vedení, následovat další akce. Plány jsou. Projektuje se revitalizace prostranství a uličky kolem Jednoty, kde má vzniknout zastávka, protože se teď vystupuje na parkovišti. Chystá se i revitalizace horních paneláků, kde jsou prašné cesty, musí se dokončit oprava zdravotního střediska.