Všechno začalo, když Michaela oslavila devět let. Stěžovala si na bolesti hlavy, vyšetření na neurologii ale nic neprokázalo.

„Uběhly asi tři týdny a úplně přestala vidět na jedno oko. Podle testů oční lékařky měla zasažený oční nerv. Ještě ten den jsme jeli do nemocnice do Olomouce. A už si ji tam nechali,“ popisuje začátek problémů své dcery Ester Pulkertová ze Zábřehu.

Po různých vyšetřeních se dozvěděla verdikt: roztroušená skleróza. Diagnóza změnila celé rodině život.

„V té době jsem čekala Dominičku, měla jsem měsíc před porodem. Nejhorší bylo, že jsem na všechno zůstala sama. Na děti, na nemoc,“ říká dnes čtyřicetiletá samoživitelka.

Začal kolotoč hospitalizací a dojíždění k lékařským specialistům. Nemocnice v Olomouci, Ostravě a Šumperku zná Michaela velmi důvěrně. Situace rodinu vysilovala po finanční i psychické stránce.

„V deseti letech si ji co dva, tři měsíce nechávali v nemocnici na měsíc. Neustálé dojíždění za ní. Bylo toho na nás moc. Nakonec skončila v rukou psychologa. A já taky,“ popisuje Ester Pulkertová, která se kromě Michaely stará o další tři děti.

Před necelým rokem začala rodině finančně přispívat nadace Dobrý anděl. Ester Pulkertová přiznává, že tato pomoc je znát.

„Míši jsem musela koupit brýle, jen to máte čtyři tisíce korun. Pak jsem pořizovala vyvýšenou postel, šetřím na ortopedickou matraci. Peníze na léky, dojíždění, je to velká pomoc. Nemusím brát peníze ostatním dětem,“ usmívá se žena, kolem jejíchž nohou se v bytě na malém zábřežském sídlišti batolí dvouletý syn.

Kromě roztroušené sklerózy se dnes čtrnáctiletá Michaela potýká i s dalšími závažnými onemocněními. Ve škole má nastavený individuální plán, ostatně i již druhým týdnem pobývá s antibiotiky doma. Jaká je prognóza, že dívka s plachým úsměvem nad svou nemocí zvítězí?

„Lékaři říkali, že by jí mohla pomoci puberta. Roztroušená skleróza ale zasahuje další části těla, nevím, jak to bude. Klepu ale na dřevo, zatím se víc než rok a půl drží,“ uzavírá Ester Pulkertová.

Dobrý anděl na Šumpersku Nadace Dobrý anděl pomáhá na Šumpersku 32 rodinám s nemocnými dětmi a devíti rodinám s onkologicky nemocnými rodiči. V celém Česku pravidelnou pomoci dostalo již více než pět tisíc rodin. Příspěvky jsou určené na léčbu i běžný chod domácnosti. Zapojit do pomoci se může každý.