„Muž byl popálen v obličeji, po ošetření byl transportován na popáleninové centrum v ostravské fakultní nemocnici. Další úraz při manipulaci s pyrotechnikou utrpěl jednapadesátiletý muž na Přerovsku, kterému výbuch rachejtle amputoval článek prstu,“ uvedl náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg.

Po půlnoci pak záchranáři vyjížděli ošetřovat opilce.

„Většinou se jednalo o pohmožděniny, které si lidé pod vlivem alkoholu způsobili po pádu na zem, nešlo o závažná zranění. Přesto jsme ale při letošním Silvestru měli o padesát procent výjezdů více než loni,“ dodal Weinberg.

Hasiči na Šumpersku a Jesenicku vyjížděli za celou silvestrovskou noc pouze jednou a to k požáru domu v ulici Na Hradbách v Šumperku.

„Požár okna domu, kde jsou kanceláře, byl nahlášen dvacet minut po půlnoci. Na místo kromě šumperských profesionálních hasičů byla vyslána také jednotka z Temenice, požár se ale podařilo zlikvidovat velmi brzy. Škody se pohybují v řádu desítek tisíců korun, případ si převzala policie České republiky,“ sdělil územní ředitel Hasičského záchranného sboru Šumperk Martin Žaitlik.

Příčina požáru je zatím předmětem vyšetřování, není ale vyloučeno, že hořet začalo po výbuchu pyrotechniky. Oslavy závěru roku byly totiž v centru města poměrně bouřlivé, například u šumperské radnice se sešly kolem půlnoci stovky lidí.

„I když požívání pyrotechniky k Silvestru patří, je vidět, že lidé jsou již oproti minulým rokům více opatrnější a také všímavější. Proto se díky včasnému nahlášení požáru podařilo zabránit velkým škodám,“ konstatoval Žaitlik.

Velmi klidnou poslední noc roku 2009 měli policisté, na Šumperku nezaznamenali žádný závažný trestný čin ani dopravní nehodu.

„Bylo nahlášeno pouze vloupání do auta v Zábřehu,“ řekl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.