„Jsem ve fázi, kdy vše hodnotím,“ říká Igor Švercl při nakládání sena.

Do Bílé Vody přišel v listopadu z léčebny v Horních Beřkovicích. Ta byla už osmá v pořadí.

„Vždy jsem tušil, že je mé místo u víry. Tady ze mne padá tíha. Při práci se snažím upnout síly a myšlenky jinam než ke drogám,“ pokračuje Švercl, kterého možnost pomáhat jiným naplňuje. „Cítím se užitečný.“

„Lidé přichází a klepou na dveře fary, že nemají kam jít. Institut má za úkol dát novou šanci a pomoci lidem, kteří zklamali ve svém životě. Tady u nás dělají ošetřovatele, pomáhají při opravách, zajišťují teplo,“ přiblížil práci farář Jozef Florek.

Kněz zdůraznil, že každý, kdo přijde do institutu, musí respektovat přísná pravidla. V první řadě za sebou musí mít odvykací léčbu.

„Nesmí pít alkohol, brát drogy, porušovat zákon a musí se naučit respektovat pravidla. Jinak musí odejít,“ řekl Florek.

Igor Švercl se dostal k drogám už jako patnáctiletý.

„Tehdy byly jiné látky, než jaké jsou běžné dnes. Rostly makovice a člověk se rychle zdokonaloval,“ vysvětluje Švercl, který poslední roky strávil na pervitinu a heroinu.

Zabránit mu v přístupu k drogám nedokázali ani rodiče.

„Věděli, že se něco děje. V šestnácti jsem nechal gympl a začal se scházet se stejnými lidmi. Byl jsem zvědavý. Tady nešlo o rozum, neuvědomoval jsem si nebezpečí, jen chuť na drogu,“ přiznal Švercl.

Vyléčený narkoman se své závislosti chce zbavit. Byl by rád, aby na něj mohl být jeho dvacetiletý syn Marek pyšný tak, jak je on na něj. Mementem jsou pro něj i osudy jeho kamarádů.

„Plno z nich je po smrti nebo lítají po ulicích a shání drogy,“ přejel Šverclovi při vzpomínce temný stín po tváři.

Sám nyní netuší, jestli droze odolá a zda mu nový život vyjde. Za sebou má osm léčeben. Za krádeže byl sedmkrát ve vězení, kde strávil devět a půl roku.

„Pokaždé mě přitáhla síla drogy. Když se člověk vrací do míst, kde jsou lákadla, je to zlé,“ podotýká.

I proto je rád, že může být v Bílé Vodě, která leží na samém konci republiky. V případě potřeby je zde i psychiatrická léčebna, kde se léčí i pacienti se závislostmi.