Niva Moravy desetiletí sloužila jako zdroj vody pro Zábřežsko.

Před dvaceti lety však ve zdejších čtyřech vrtech vodohospodáři zaznamenali zvýšené hodnoty dusičnanů.

Výtěžnost vrtů bylo nutné snížit z původních šedesáti až na necelých pět litrů za sekundu.

„Naši předchůdci rozhodli, že celý skupinový vodovod Zábřeh bude přepojen na vodovodní zdroj Olšany. Ten však zásobuje i Šumperk. Havarijní stav přetrvával deset let,“ konstatoval výkonný ředitel firmy Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) Martin Budiš. VHZ je vlastníkem vodohospodářské infrastruktury na Šumpersku.

Motorkáři na silnici v okolí Červenohorského sedla
VIDEO: Ze silnice na Sedle si motorkáři udělali závodní dráhu
Na nástupištích autobusového nádraží v Šumperku chybí cestujícím přístřešky.
Výheň nebo déšť. Cestujícím na autobusáku chybí přístřešky

Z dvousetmetrové hloubky

VHZ tak začala připravovat nový hlubší vrt. Vodu bude odebírat z dvousetmetrové hloubky, kde by neměla být kontaminovaná.

„Je předpoklad, že na dně zdejšího hlubokého příkopu vyplněného štěrky vyvěrá podzemní voda, jejíž pramenní oblast je v Jeseníkách. Po puklinách a tektonických poruchách teče až sem,“ popsala hydrogeoložka Zuzana Cahlíková.

Specializovaná firma hloubí vrt postupně o třech průměrech. Musí jej zároveň utěsnit proti průsaku z horních vrstev. Na dně bude vrtný průměr činit půl metru.

„Technologicky je to velmi náročné vodohospodářské dílo. Jsou toho schopny jej dvě firmy v republice,“ konstatoval Radoslav Šíbl ze zhotovitelské firmy Ekodrill.

Druhá etapa revitalizace sídliště 9. května v Jeseníku před dokončením.
Jak opravili sídliště v Jeseníku. Podívejte se

Za 5,3 milionu

Po mnoha letech tak budou mít lidé v Zábřehu a okolních vesnicích vlastní zdroj pitné vody.

„V roce 1976, kdy se původní vrty otvíraly, nebylo vyhlášeno ochranné pásmo druhého stupně. Nyní usilujeme o to, aby se konečně dosáhlo vyšší ochrany podzemních vod v celém areálu tohoto povodí,“ řekl starosta Zábřehu František John.

Investice vyjde na 5,3 milionu korun, polovinu nákladů pokryje dotace. Vrt se nyní hloubí jako průzkumný. Pokud bude dostatečně vydatný a voda z něj kvalitní, bude vystrojen a napojen na vodovodní soustavu. Lidé by se vody z něj mohli poprvé napít za dva roky.

Nový interiér vlaků SC Pendolíno společnosti České dráhy, snímek z 25. září 2017 v Ostravě.
V Zábřehu má zastavovat Pendolino, čtrnáct dní v roce