Ačkoliv budova už stojí a dokončené je parkoviště, stavba zdaleka hotová není.

„Zbývá dokončit dopravní napojení, to znamená odbočovací pruh od kruhového objezdu. Posune se také přechod pro chodce, kde se musí vybudovat ostrůvek," uvedl vedoucí odboru dopravy šumperské radnice Radek Novotný.

Bez těchto silničních stavebních úprav dílo nelze zkolaudovat.

V nynějším mrazivém počasí se ale na rozdíl od minulých teplých zim stavět nic nedá.

„Otevření naší prodejny potravin v Šumperku plánujeme v letošním roce. Zbývá dokončit úpravy v Temenické ulici, což nelze provádět v aktuálních klimatických podmínkách," uvedl mluvčí investorské společnosti JTH Karel Schön.

Chystá se i hobby market

Lidé zatím zavřený obchod zvědavě okukují a dohadují se, kdy si v něm nakoupí.

„Čekali jsme, že se otevře v prosinci, bylo vidět, že stavbaři hodně spěchají, pracovalo se tam o nedělích i svátcích, od rána do večera. Zřejmě nastal nějaký zádrhel. Na novou prodejnu se ale těším, na sídlišti žijí tisíce lidí, takže další obchod se tu uživí," řekla Jana Marková, která bydlí v nedaleké Prievidzské ulici.

Kromě Penny marketu by zde měl ještě v budoucnu stát další obchod se sortimentem pro zahrádkáře a kutily, který v Šumperku chybí.

Místo zchátralé kotelny

Penny market vyrostl na místě bývalé zchátralé kotelny. Ruina v lokalitě strašila dlouhé roky, stávala se útočištěm narkomanů i bezdomovců.

Areál byl sice oplocený, ale bez problémů se do něj dostávaly i děti ze sídliště, kterým v polorozpadlém objektu hrozil úraz.

Původně zde obchod měl stát už před mnoha lety, plány ale tehdejšímu investorovi zhatilo občanské sdružení, které při územním řízení zablokovalo přípravu projektu. Aktivistům totiž vadilo, že by se kvůli hustší dopravě zhoršila kvalita jejich bydlení.

Pozemky i s kotelnou pak získala developerská společnost JTH, která má sídlo v Teplicích. Staveniště převzala loni. Zdevastovaná kotelna, která hyzdila lokalitu s bytovou zástavbou, šla tak konečně k zemi.