VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovlivní obnova Vřesové studánky přírodu? Řeší to úřady

Loučná nad Desnou – Záměr obnovit poutní místo Vřesová studánka prochází řízením, které má zjistit vliv výstavby dvojice budov na zdejší přírodu. Vyplývá to z oznámení ministerstva životního prostředí.

24.8.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace navrhované podoby poutního místa na Vřesové studánce.Foto: Prezentace Spolku pro obnovu poutního místa Vřesová studánka

O opětovné postavení kostelíku a chaty v srdci Jeseníků usiluje Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka. Objekty byly zničeny před desítkami let.

Záměr je podle jeho tvůrců navržen tak, aby minimalizoval vliv na okolní prostředí. Obě stavby jsou například menší, než byli jejich historičtí předchůdci.

„K chatě nebude přivedena elektrická přípojka, která by znamenala velký zásah v celé linii výkopu. Chata je navržena jako částečně energeticky soběstačná, zbytek energie pokrývá zemní plyn dovážený jako zkapalněný do zásobníku," uvádí spolek v oznámení záměru.

Výstavba má trvat dva roky. Práce budou omezeny na letní sezonu a jejich harmonogram má respektovat hnízdní období ptáků.

„Vlastní stavba bude montovaná, čímž se dále sníží stavební ruch v lokalitě," stojí v oznámení.

K záměru již vydala stanovisko Agentura ochrany přírody a krajiny. Podle ní celá věc podléhá hodnocení vlivu na životní prostředí.

„Nelze vyloučit významný vliv na příznivý stav předmětu ochrany a na celistvost evropsky významné lokality Keprník," sdělila Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Tisíce podpisů pro, tisíce proti

Pro obnovu poutního místa se v petici vyslovilo 5235 příznivců.

Naopak bezmála 3779 lidí podpořilo výzvu ekologických organizací, které záměr odmítají.

Podle ekologů by jeho uskutečnění znamenalo faktický zánik zdejší cenné přírody.

Zjišťovací řízení je jednou z fází procesu hodnocení vlivu na životní prostředí, takzvané EIA. Jejím cílem je vyhodnotit vhodnost záměru z hlediska životního prostředí, případně stanovit, za jakých podmínek je přijatelný.

Pokud bude muset plán obnovy poutního místa projít kompletním posouzením, zabere to pravděpodobně řadu měsíců. Hodnocení EIA má pouze doporučující charakter, ve správních řízeních jej ale většinou úřady akceptují.

Autor: Petr Krňávek

24.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení