„Letošní mimořádný výnos je dán tím, že loni poškodil stromy v květu mráz, takže na nich téměř žádné plody nenarostly a stromy si odpočinuly. Letos naopak přišly jarní mrazíky dřív, než začaly peckoviny kvést,“ vysvětlil Dušan Sedláček z divize ovocnářství Úsovska.

Stromy jsou tak obsypané plody, že se mnohé pod jejich tíhou rozlomily. Odrůdy višní určené ke zpracování na koncentrát sklízí speciální stroj – ten zatřese stromem a višně padají do plachty. Odrůdy určené pro konzum a kompotování se ale musejí trhat ručně.

„Strojem máme sklizeno už osmdesát a ručně třicet tun višní. Zaměstnáváme teď až sedmdesát česáčů. Odrůdu, která právě dozrává, sklidíme do neděle, ve sklizni dalších odrůd budeme pokračovat ještě nejméně dalších deset dnů,“ uvedl Sedláček. Brigádníky firma pořád přijímá, platí jim podle odrůdy tři až čtyři koruny za kilo.

Většina višní je určena na vývoz pro zpracovatele zejména v Rakousku. S odbytovými cenami jsou letos pěstitelé spokojeni, na rozdíl od cen, které je čekaly po vstupu naší republiky do Evropské unie. Tehdejší ceny sotva zaplatily náklady na sklizeň.

Solidní výnos letos v Úsovsku čekají i u červeného rybízu, který pěstují na třiceti hektarech. Zato černý rybíz poškodily jarní mrazy natolik, že úroda nebyla téměř žádná. Rybíz sklízí speciální kombajn, který při obsluze čtyř lidí nahradí práci sedmdesáti česáčů.