Rentgenová ambulance v prostorách polikliniky fungovala od 70. let 20. století do konce roku 2016. Když polikliniku koupil o dva roky později nový majitel, byly snahy obnovení ambulance jedním z jeho prvních kroků.

„První věcí, o které se mě lékaři sídlící zde v nájmu snažili přesvědčit, bylo, že rentgen má na poliklinice své místo a smysl. Pochopil jsem, že aby tu mohli lékaři poskytovat kvalitní služby, je rentgen nezbytnost,“ uvedl Milan Plesar.

Dosud fungoval pro celé Jesenicko jediný přístroj v Jesenické nemocnici. Pacienti lékařů na poliklinice se tak na vyšetření museli přesouvat do půl kilometru vzdáleného zdravotnického zařízení a následně se snímkem v ruce putovali zpět ke svému lékaři.

K nejmodernějším v zemi

Podle Petera Pacla z firmy dodávající přístroj patří nový rentgen v Jeseníku k nejmodernějším v republice.

„Je to přístroj s přímou digitalizací. Nasnímaný snímek se odesílá přímo do počítače, kde je vidět v řádu několika sekund, a lékař jej může okamžitě popisovat,“ řekl.

Největším pozitivem přístroje je podle jeho slov minimalizace dávky záření na pacienta.

„Kdysi se snímkovalo nepřímou technologií, dávka musela být vyšší. Dnes je detektor velmi citlivý a umožňuje dávku výrazně snížit,“ doplnil.

Rentgenologické pracoviště vzniklo přestavbou několika místností. Náklady na stavební práce, pořízení nového přístroje a administrativní poplatky včetně licencí dosáhly sedmi milionů korun.

Na poliklinice v Jeseníku již nechal její nový majitel například vyměnit všechna okna a dveře. V prostorách budovy plánuje zřídit lékárnu či zařízení sociální péče.