V místnosti v přízemí budovy na palonínské návsi vládne veselá atmosféra. Kolem velkého stolu sedí pět žen. Na velké svíce nalepují čísla, písmena a motivy, které vyřezávají z barevných voskových plátů.

„Jsou to pláty barevné, zlaté, stříbrné nebo mramorované. Výšku mají dva milimetry. Podle šablonek se vyřezávají vzory, které se na svíci nalepí teplem ruky. Mohou se různé vrstvit, to už záleží na šikovnosti děvčat,“ popisuje Eva Vařeková, vedoucí dílny. Spadá pod sociální firmu Reparto zřízenou zábřežskou Charitou.

Zájem roste

Na paškálech začínají ženy pracovat v listopadu a končí před Velikonoci. Ačkoli věřících, kteří se v Česku účastní římskokatolických bohoslužeb, spíše ubývá, zájem o palonínské paškály roste.

„Jsme zpátky na číslech roku 2019 před covidem, kdy jsme dělali asi vůbec největší objem,“ zmiňuje Eva Vařeková.

Tři pracovnice zaměstnává zdobení svíček celoročně. Z palonínské dílny neputují do světa jen paškály, ale zdobené svíce křestní, svatební, s adventními a vánočními motivy, ale také se znaky obcí, firem, květinovými či mysliveckými vzory.

Paškály se v Paloníně zdobí od roku 1999. Dvě z pracovnic jsou v týmu od samého začátku.

„Jediní v České republice nejsme. Vím, že voskem zdobí i nějaké řádové sestry. Nabídku ale máme asi nejširší. Paškálů určitě, máme k dispozici třicet vzorů na osmi velikostech svíce. Desítka vzorů je základních, kde je na svíci nalepený kříž, alfa a omega, letopočet, a beránek nebo kalich. Pak jsou středně a nejvíc zdobené, kde je i víno, hrozny, strom života,“ nastiňuje motivy vedoucí dílny.

I korpus paškálu, tedy samotná svíce, je speciální. Výrobce garantuje, že obsahuje třicet procent včelího vosku. Na rozdíl od bílých čistě parafínových má zlatavou barvu a voní.

Dělají i opravy svící

V České republice existuje osm set římskokatolických farností. Většina z nich zahrnuje větší počet kostelů, kde se bohoslužby slouží méně často. Paškály se v nich používají více let. Palonínská dílna tak umožňuje i jejich opravy.

„Běžně měníme čísla na letopočtech, opravujeme, když má někdo paškál politý voskem, měníme alfu, omegu, podle toho, co má kdo poškozené. Když si někdo objedná čísla k určitým vzorům a vymění si je sám, vyřežeme je pošleme poštou,“ dodává Eva Vařeková.

Paškál je velká velikonoční bohoslužebná svíce se specifickou výzdobou. Dominuje jí kříž, a řecká písmena alfa a omega. Na paškálu bývá uveden aktuální letopočet a může být dále bohatě zdoben.

Paškál se žehná při během noční mše z Bílé soboty na Hod Boží velikonoční. Je ústředním bodem jedné z částí této slavné bohoslužby. Následně se rozsvěcí se při každé bohoslužbě během velikonoční doby a po celý rok při křtech a pohřbech.