Na zámku ve Velkých Losinách na Šumpersku bude otevřeno od soboty do úterka. Návštěvníkům budou během slavnostního ukončení sezony v těchto dnech poprvé představena dvousedadlová nosítka z konce 17. století. Po dvouletém restaurování se tento unikát vrací zpět na zámek. "Nosítka, jediná tohoto typu, byla v kritickém stavu a sestávala se pouze z obvodové konstrukce," řekl ČTK Vlastimil Staněk z olomouckého pracoviště NPÚ. Náklady na opravy byly zhruba na 370.000 korun.

Návštěvníci budou moci zamířit během svátku i podzimních prázdnin i na hrad Bouzov na Olomoucku. Podle pracovníků památkového ústavu budou v provozu všechny prohlídkové trasy. "Od pátku do pondělí probíhají navíc kostýmované večerní prohlídky s názvem Duchové a strašidla," řekla mluvčí pracoviště v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

Během pondělního svátku budou moci lidé zavítat také na hrad Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku, otevřen bude i hrad Šternberk na Olomoucku, kde bude vrcholem závěrečného prodlouženého víkendu představení divadla historie v pohybu Exulis. Výjimečně otevřeno bude v pondělí i ve všech pobočkách Muzea Komenského v Přerově. Lidé tak během státního svátku mohou vyrazit na prohlídku přerovského zámku, hradu Helfštýna i tamní ornitologické stanice.

Letošní sezonu na hradech a zámcích v Olomouckém kraji doprovázel menší zájem návštěvníků. Podle kastelánů se na tom podepsalo hlavně deštivé počasí na začátku sezony i nepříznivé Velikonoce. Ztrátu na mnoha místech počítají v tisících návštěvníků. Na některá místa budou moci i přes závěr sezony vyrazit návštěvníci ještě do konce roku. Například na Bouzově chystají ještě adventní prohlídky a na konci prosince prohlídky vánočně vyzdobeného hradu. Vánoční akce jsou připraveny i na šternberském hradu, hrad Helfštýn se zase lidem tradičně otevře při novoročním výstupu na začátku ledna.