Monumentální dílo se nachází v centru Dolní Lipové u křižovatky cest od Jeseníku, Ramzové a Javorníku. Vzhledem k jeho velikosti jej přehlédne jen málokdo.

„Připomíná mi to typický pomník z éry minulého režimu, ani jsem nevěděl, že se vztahuje k Frývaldovské stávce. Každopádně by ho měli nějak upravit, je strašně obrovský," řekl Miloš Doležal, který okolo monumentu často projíždí.

Vstup na památník zakazuje cedule. Osadila ji zde místní samospráva.

„Není to ani tak kvůli špatnému stavu pomníku, ale aby ho mládež neničila. Lidé si stěžovali, že si z pomníku udělala skatepark. Řádí tam na skateboardech a bruslích, jsou tam totiž hrany a hladká rovná plocha," řekl starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík.

I představitelé obce soudí, že pomník je v současné podobně zbytečně monumentální a zabírá příliš velkou plochu. Do budoucna by jej rádi zmenšili.

„Velká podesta je tam myslím zbytečná. Pomník by stačilo snížit a posunout jej dozadu. Z veřejné zeleně by bylo dobré udělat park s lavičkami a kytkami, klidovou zónu pro budoucí lázeňské hosty," dodal starosta Žmolík.

Podstavec s Gottwaldovým projevem

Památník připomíná tragické události z 25. listopadu 1931. Protestující dělníci se tehdy na křižovatce v Dolní Lipové střetli s četníky. Střelba četníků do davu si vyžádala osm mrtvých.

První snahy o zbudování pomníku se datují do doby bezprostředně po tragédii. Byla vypsána soutěž, vítězný návrh Zdeňka Pešánka však nikdy nebyl realizován.

Nynější památník byl odhalen v roce 1961 ke 30. výroční události. Bronzová plastika znázorňuje pochodující dělníky.

Monumentální dílo ve stylu socialistického realismu vytvořil olomoucký akademický sochař Rudolf Doležel.

Na podstavci je vyryta část projevu Klementa Gottwalda, který pronesl na pohřbu obětí střelby ve Vápenné.