„Maminka žila celý život střídmě, jedla obyčejná jídla. Chutná jí i teď, i když toho sní méně. Do svých stojedna let žila samostatně v malém bytě, teprve po zlomenině krčku nohy se přestěhovala do domu s pečovatelskou službou. Už sice moc nečte ani nesleduje televizi, protože špatně vidí i slyší, ale s námi stále dobře komunikuje,“ řekla jednaosmdesátiletá dcera oslavenkyně Helena Souralová, která žije v témže domě s pečovatelskou službou. Do něj se přestěhovala podstatně dřív, než její matka.

Helena Navrátilová pochází ze zemědělské rodiny z Dlouhé Loučky u Uničova, takže těžkou prací v hospodářství strávila mládí. Pak se provdala za o pět let staršího četníka. Postupně se jim narodilo osm dětí, ale kvůli četnické funkci otce se rodina často stěhovala. Krátce poté, co se pod druhé světové válce Navrátilovi přestěhovali do Mohelnice, otec rodiny zemřel na infarkt. Z osmi dětí Navrátilových jich žije sedm, nejmladší dcera paní Heleny tragicky zahynula v pouhých devíti letech.

„Maminka zůstala sama s námi dětmi a musela se hodně ohánět, aby nás zvládla uživit a aby se o nás postarala. Nebylo to pro ní vůbec jednoduché. Přivydělávala si také tím, že pekla cukroví na svatby,“ dodala druhá dcera Marie Kubelková. Mezi oblíbená jídla stočtyřleté paní patří omáčky, bílá káva a buchty. Lék, na který nedá dopustit je Alpa, kterou jí dcery pravidelně mažou.

„To bych se nenadála, že tu budu tolik let,“ řekla trochu s rozpaky Helena Navrátilová, kterév pátekk narozeninám popřál také mohelnický starosta Ladislav Kavřík.