VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětní desky se dočkají také německé oběti poválečného masakru civilistů

LEŠTINA - Další dílek v mozaice usmíření mezi Čechy a Němci dvaašedesát let po krvavém masakru v Leštině, jehož oběťmi byly v květnu 1945 nevinní civilisté. Takový význam má pamětní deska, která budevútrerý 4. zářív 17 hodin odhalena na hřbitově v Leštině.

4.9.2007
SDÍLEJ:

Na tomto poli za leštinským hřbitovem poblíž silnice směrem na Vitošov zavraždilo v květnu 1945 trestné komando nevinné německé civilisty. Foto: DENÍK/ Michal Krestýn

Při průjezdu poslední kolony ustupujících německých vojsk někdo z Čechů vystřelil a zabil jednoho z vojáků. Němci se pomstili - sebrali pět Čechů a v poli u Stavenice je surově zavraždili. Než rukojmí zastřelili, vyřízli jim jazyky a vypíchli oči. Odveta přišla vzápětí v podobě etnické čistky, při níž skupina Čechů naložila stejným způsobem se šestnácti náhodně sebranými německými obyvateli Vitošova a Leštiny. Paradoxně v několika obcích v okolí pak vedle sebe žili vrahové a děti jejich obětí. Dlouhá léta se o této události nesmělo mluvit. Zatímco české oběti měly v obci pamětní desku, německé oběti ležely zahrabány v neoznačeném masovém hrobě v poli. Teprve v roce 2000 se dočkaly exhumace a pietního pohřbu.

Leštinské události se staly námětem dokumentárního filmu autorů Josefa Urbana a Daniela Krzywoně, který v příštím roce uvede Česká televize. Poslední záběry filmu s názvem Kde se valí kameny natočí filmový štáb právě při dnešním aktu usmíření v Leštině. Exhumaci v roce 2000 zařizoval spolu s německým Lidovým spolkem pro péči o válečné hroby Walter Sitte, předseda Svazu Němců Severní Morava - Orlické hory. Tehdy také sepsal vzpomínky posledních žijících pamětníků:

„Je začátek května 1945 a po silnici od Hrabové táhnou směrem na Leštinu a Zábřeh dlouhé kolony německého wehrmachtu. Od východu je slyšet kanonáda Rudé armády. 7. května přijíždí do Leštiny jedno z posledních německých vozidel a náhle se ozve za obecní váhou výstřel. Německý voják padá mrtev k zemi. Snad by se nic nestalo, kdyby to nebyla bojová jednotka zbraní SS zajišťující zadní voj ustupujících vojsk. SS okamžitě posbírá šest náhodně vybraných českých občanů jako rukojmí a žádá vydání střelce. Když není vydán, odvádí SS rukojmí do Stavenice, kde je zastřelí.8. května je vyhlášena kapitulace a konec války, ale v Leštině válka pokračuje. Toho dne projíždí Vitošovem na koni kapitán Rudé armády, náhle se z lesa nad kamenolomem ozve výstřel a rudoarmějec padá mrtev. Pomníček v Leštině dodnes připomíná tuto událost. Podle nepotvrzených zpráv vystřelil německý hajný, ale mohlo to být i jinak.“

„10. května vzplane boj na život a na smrt - tentokrát pro bezbranné civilisty. Komando takzvaných českých vlastenců pod velením F. K. vyráží z Leštiny do Vitošova a řádí v německých domcích, až ze zdí padají obrazy a hodiny. Na podlahách zůstávají ležet první ubití lidé. Komando pokračuje do Hrabové a spatří německého cestmistra Friedricha, jak uklízí silnici. Friedrich je okamžitě umlácen k smrti a zahrabán do příkopu. V roce 1976 bylo jeho tělo při hloubení jámy pro telegrafní sloup nalezeno a jeho syn otce identifikoval podle bot.

Leštinské komando táhne dál do Hrabové s cílem zavraždit starostu Friedricha. Toho ale mezitím zatkla sovětská NKVD a zavřela ho na Mírov. Později byl po prokázání bezúhonnosti propuštěn, vyňat z odsunu a dožil na Vitošově a později v Rovensku. Často jsem s ním hovořil. Leštinské komando se po neúspěchu vrací, ve Vitošově chytí továrníka Josefa Schmeissera, zavraždí ho a zakope někde za továrnou vedle potoka. Místo dodnes nikdo nezná.

Komando se vrací do Leštiny a cestou náhodně posbírá několik Němců, dále stáhne ze sloupu elektrického vedení elektrikáře Hirta z Lesnice, který právě opravuje vedení, a nakonec si Leštinští jdou pro ředitele školy Edmunda Stratila a německého vojáka uvězněného ve sklepě národního výboru. Všech šestnáct zajatců odvede komando na pole za obecní hřbitov směrem na Vitošov. Mezitím sudkovský komunista M. M. vletí v Sudkově k předsedovi MNV s tím, že se jde do Leštiny mlátit Němce, ať se připojí. Předseda takové řešení odmítá s tím, že se to má nechat na řádné soudy. M. M. jde do Leštiny, cestou potká německého nočního hlídače z přádelny Winklera a odvádí ho s sebou. Jde kolem domku paní M. H., která vše pozorovala - s jejím manželem jsem dlouhá léta pracoval na Vitošově.“

„Počet zadržených se tak zvýšil na sedmnáct a velitel komanda F. K. zahájí exekuci za vydatné spolupráce paní J. H., která si do pasu uvázala bílou řeznickou zástěru. Zajatci měli těžkou smrt. Jejich vrahové jim břitvou uřezali údy, varlata, uši a jazyky, vypichovali jim oči a rozřezali ústa. Během exekuce se přibližuje od řeky Moravy přes pole velmi mladý německý voják ve stejnokroji zdravotníka. Paní J. H. mu jde naproti a nic netušící voják nabízí se svou brašnou pomoc. Říká, že utíká k mámě. Paní J. H. mu břitvou uřeže uši. Voják prosí na kolenou o milost, ale není vyslyšen a F. K. ho železnou tyčí umlátí k smrti. Vše musí sledovat elektrikář Hirt.

Náhle se přiřítí na motorce předseda MNV v Lesnici a pana Hirta odváží těsně před tím, než by na něj přišla řada. Hirt pracoval později jako vrátný v Rudných dolech a velice často jsme spolu hovořili. Přihlížejícím Čechům členové komanda vyhrožovali, že pokud budou proti exekuci protestovat, naloží s nimi stejně jako s Němci. Znetvořená těla obětí komando dobíjelo železnými tyčemi, mrtvoly zůstaly pak ležet na poli. Druhý den šel po silnici major Rudé armády a viděl, že některé oběti se ještě hýbou. Výstřelem z pistole ukončil jejich trápení a nařídil předsedovi MNV v Leštině vyhloubit na poli jámu a ostatky zahrabat. Jáma byla vykopána asi deset metrů od hřbitovní zdi a ostatky zahrabány. Mírná prohlubeň byla znatelná ještě v roce 2000. Pokud při polních pracích přecházeli přes toto místo koně, byli neklidní.“

„Na úmrtním listu nočního hlídače Winklera je jako příčina úmrtí uvedeno: zastřelen od Leštinských v odvetě za zabité české lidi - rukojmí. Jeho tři děti byly vyňaté z odsunu a žily až do roku 2000 s povědomím, že jejich otec byl někde v poli hozen do jámy. Teprve toho roku požádal Německý lidový spolek pro péči o válečné hroby o povolení, aby mohl ostatky obětí exhumovat a pietně uložit. Obec vydala příslušné povolení a 31. května 2000 byl po delším pátrání pomocí sondy zjištěn masový hrob šestnácti lidských těl, z toho dvou německých vojáků. V jámě ležely také smrtící nástroje - železné tyče.

Po exhumaci byly ostatky uloženy na vojenském hřbitově v Brně, blok 79 c, řada 11, čísla 701 až 716. Druhá světová válka tak v Leštině skončila až v květnu 2000. Žijící příbuzní nyní konečně vědí, kde odpočívá jejich táta a kde mohou položit květiny. Očití svědkové, alespoň ti, které jsem znal a kteří zde byli jmenováni, již nežijí. Zcela jistě ale žijí mně neznámí svědkové. Ti ale nepromluví. Údajně ještě žije jeden z členů komanda. Celá jména pachatelů jsou mi známa, ale s ohledem na možné příbuzné se nesluší je uvádět. Vedle výpovědí svědků jsem částečně čerpal z dochovaných dobových dokumentů. Přes třicet let jsem byl zaměstnán v Rudných dolech Vitošov a velice podrobně jsem se seznámil s okolím, s lidmi a událostmi,“ popisuje Sitte zdroje a materiály, z nichž čerpal informace o leštinském masakru.

4.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Osobní kontakt; Požadavky: základní vzdělání (obor automechanik-výhodou). Platné doklady - řidičský průkaz sk. C, E + profesní průkaz, karta řidiče, platné dopravně psychologické vyšetření, platné školení a prohlídky pro výkon profese (potřebné dokumenty pomůžeme vyřídit). , Nástup možný ihned., Trestní bezúhonnost, fyzická zdatnost, manuální zručnost, spolehlivost, samostatnost, časová flexibilita. Práce převážně ČR + SK, práce na kamionu i na nákladním automobilu s kontejnerem. , Víkendy volné., Plat od 25 000 Kč + prémiové ukazatele (až 35.000!) V případě zájmu a za předpokladu splnění výše uvedených požadavků, zasílejte své žádosti s uvedením dané pozice a své životopisy na e-mail: tiana.ignacakova@ecopak.cz nebo kontakt osobně na pracovišti Po - St - Pa 8:00 - 11:00 hod. Uchazeči splňující požadavky budou telefonicky případně elektronickou formou informováni o datu konání výběrového řízení.. Pracoviště: Ecopak logistic, spol. s r.o., Vikýřovická, č.p. 402, 787 01 Šumperk 1. Informace: Tiana Ignačáková, +420 583 217 432. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Ostaní 100 Kč Ostatní pracovníci cestovního ruchu (kromě průvodců) Pracovník/ce cestovní agentury. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej zájezdů a jízdenek. Práce s PC. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Ing. eva sedláčková - prac. 1, M. R. Štefánika, č.p. 2917, 787 01 Šumperk 1. Informace: Eva Sedláčková, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zaměstnance na pozici skladník. Nabízíme stabilní zaměstnání v ranním provozu (pracovní doba 5:30 - 14:00 pouze ve všední dny), pravidelně vyplácenou mzdu včetně odměn a prémií., Náplň práce: nakládka a vykládka zboží, organizace skladu, inventura zásob, materiálu, atd. Požadujeme pečlivost, logické uvažování, schopnost samostatnosti a odpovědnosti, výbornou fyzickou zdatnost ale i týmového ducha při práci v týmu. Dále požadujeme znalost ovládání VZV. Řidičské oprávnění sk. B. Vhodné i pro absolventa. , Zaměstnanecké výhody: Pravidelně vyplácené prémie, odměny za nadstandardní pracovní výkon, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní spoření., Své životopisy zasílejte na uvedený email, případně nás kontaktujte telefonicky.. Pracoviště: Master bike, s.r.o., Sadová, č.p. 2205, 789 01 Zábřeh. Informace: Květoslava Hudečková, +420 605 848 050. Informační technologie - Informační technologie Grafik 17 000 Kč Grafici a výtvarníci v multimédiích Grafik/čka dtp. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co u nás budete dělat:, Navrhovat grafické materiály/inzerci s důrazem na kvalitu a design, Úzce spolupracovat s obchodním oddělením (online, offline, B2B, B2C) Vytvářet kreativní koncepty a vizuály pro naše klienty, Zajišťovat přípravu podkladů pro výrobu marketingových materiálů, Spravovat administrativně klientský systém , , Co od Vás očekáváme:, Ukončené SŠ vzdělání, s praxí v oboru, Pokročilou znalost grafických programů rodiny Adobe CC (InDesign, Photoshop, Ilustrator...), Powerpoint, Office, Pečlivost, samostatnost, aktivní přístup k řešení problémů a ochotu učit se novým věcem, Schopnost řešit a organizovat provozní záležitosti v komunikaci s redakcí a obchodním oddělením, Orientaci v prostředí sociálnich sítí, Zaslání portfolia svých prací, , Nabízíme:, Profesní a osobní růst v expandující madiální společnosti, Práci na zajímavých projektech a se zajímavými klienty, Příjemné pracovní prostředí v nových kancelářských prostorách, Přátelský tým kolegů, otevřenou komunikaci, Pracovní doba PO-PÁ 8.00-16.30. hod. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Smart connections s.r.o., 8. května, č.p. 3253, 787 01 Šumperk 1. Informace: Lukáš Ševčík, +420 775 233 232.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman
44

Prezident Zeman pošesté v kraji, v plánu má čtyři setkání s občany

Šumperk porazil Sokol Ústí a zvítězil podruhé v řadě.
23

Šumperk srazil Ústí i díky povedenému střídání

Kuba vyválčil těsně před koncem zápasu bod pro Mohelnici

Nechybělo mnoho a fotbalisté Mohelnice mohli v sobotu odpoledne skončit poprvé od 8. září bez bodového zisku. Na hřišti Litovle je ale v 89. minutě zachránil hrající kapitán Roman Kuba, jenž vyrovnal na 1:1 a poslal zápas do penaltového rozstřelu.

Jeseník přibrzdil vlastňák, i tak odčaroval kouzlo Šternberku

Jeseničtí fotbalisté v sobotu potvrdili formu posledních dní a týdnů, zvítězili potřetí z předchozích čtyř utkání. Tentokrát přemohli 3:1 silný Šternberk. Soupeře načali už během první půlhodiny utkání, pak si ale střetnutí sami mírně zkomplikovali.

Draci poprvé nedostali gól. Bobry přemohli nasazením

Po středeční prohře v Novém Jičíně trenéři šumperských hokejistů láteřili. Nebyli vůbec spokojeni s výkonem, jaký jejich svěřenci odvedli.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT