VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětní desky se dočkají také německé oběti poválečného masakru civilistů

LEŠTINA - Další dílek v mozaice usmíření mezi Čechy a Němci dvaašedesát let po krvavém masakru v Leštině, jehož oběťmi byly v květnu 1945 nevinní civilisté. Takový význam má pamětní deska, která budevútrerý 4. zářív 17 hodin odhalena na hřbitově v Leštině.

4.9.2007
SDÍLEJ:

Na tomto poli za leštinským hřbitovem poblíž silnice směrem na Vitošov zavraždilo v květnu 1945 trestné komando nevinné německé civilisty. Foto: DENÍK/ Michal Krestýn

Při průjezdu poslední kolony ustupujících německých vojsk někdo z Čechů vystřelil a zabil jednoho z vojáků. Němci se pomstili - sebrali pět Čechů a v poli u Stavenice je surově zavraždili. Než rukojmí zastřelili, vyřízli jim jazyky a vypíchli oči. Odveta přišla vzápětí v podobě etnické čistky, při níž skupina Čechů naložila stejným způsobem se šestnácti náhodně sebranými německými obyvateli Vitošova a Leštiny. Paradoxně v několika obcích v okolí pak vedle sebe žili vrahové a děti jejich obětí. Dlouhá léta se o této události nesmělo mluvit. Zatímco české oběti měly v obci pamětní desku, německé oběti ležely zahrabány v neoznačeném masovém hrobě v poli. Teprve v roce 2000 se dočkaly exhumace a pietního pohřbu.

Leštinské události se staly námětem dokumentárního filmu autorů Josefa Urbana a Daniela Krzywoně, který v příštím roce uvede Česká televize. Poslední záběry filmu s názvem Kde se valí kameny natočí filmový štáb právě při dnešním aktu usmíření v Leštině. Exhumaci v roce 2000 zařizoval spolu s německým Lidovým spolkem pro péči o válečné hroby Walter Sitte, předseda Svazu Němců Severní Morava - Orlické hory. Tehdy také sepsal vzpomínky posledních žijících pamětníků:

„Je začátek května 1945 a po silnici od Hrabové táhnou směrem na Leštinu a Zábřeh dlouhé kolony německého wehrmachtu. Od východu je slyšet kanonáda Rudé armády. 7. května přijíždí do Leštiny jedno z posledních německých vozidel a náhle se ozve za obecní váhou výstřel. Německý voják padá mrtev k zemi. Snad by se nic nestalo, kdyby to nebyla bojová jednotka zbraní SS zajišťující zadní voj ustupujících vojsk. SS okamžitě posbírá šest náhodně vybraných českých občanů jako rukojmí a žádá vydání střelce. Když není vydán, odvádí SS rukojmí do Stavenice, kde je zastřelí.8. května je vyhlášena kapitulace a konec války, ale v Leštině válka pokračuje. Toho dne projíždí Vitošovem na koni kapitán Rudé armády, náhle se z lesa nad kamenolomem ozve výstřel a rudoarmějec padá mrtev. Pomníček v Leštině dodnes připomíná tuto událost. Podle nepotvrzených zpráv vystřelil německý hajný, ale mohlo to být i jinak.“

„10. května vzplane boj na život a na smrt - tentokrát pro bezbranné civilisty. Komando takzvaných českých vlastenců pod velením F. K. vyráží z Leštiny do Vitošova a řádí v německých domcích, až ze zdí padají obrazy a hodiny. Na podlahách zůstávají ležet první ubití lidé. Komando pokračuje do Hrabové a spatří německého cestmistra Friedricha, jak uklízí silnici. Friedrich je okamžitě umlácen k smrti a zahrabán do příkopu. V roce 1976 bylo jeho tělo při hloubení jámy pro telegrafní sloup nalezeno a jeho syn otce identifikoval podle bot.

Leštinské komando táhne dál do Hrabové s cílem zavraždit starostu Friedricha. Toho ale mezitím zatkla sovětská NKVD a zavřela ho na Mírov. Později byl po prokázání bezúhonnosti propuštěn, vyňat z odsunu a dožil na Vitošově a později v Rovensku. Často jsem s ním hovořil. Leštinské komando se po neúspěchu vrací, ve Vitošově chytí továrníka Josefa Schmeissera, zavraždí ho a zakope někde za továrnou vedle potoka. Místo dodnes nikdo nezná.

Komando se vrací do Leštiny a cestou náhodně posbírá několik Němců, dále stáhne ze sloupu elektrického vedení elektrikáře Hirta z Lesnice, který právě opravuje vedení, a nakonec si Leštinští jdou pro ředitele školy Edmunda Stratila a německého vojáka uvězněného ve sklepě národního výboru. Všech šestnáct zajatců odvede komando na pole za obecní hřbitov směrem na Vitošov. Mezitím sudkovský komunista M. M. vletí v Sudkově k předsedovi MNV s tím, že se jde do Leštiny mlátit Němce, ať se připojí. Předseda takové řešení odmítá s tím, že se to má nechat na řádné soudy. M. M. jde do Leštiny, cestou potká německého nočního hlídače z přádelny Winklera a odvádí ho s sebou. Jde kolem domku paní M. H., která vše pozorovala - s jejím manželem jsem dlouhá léta pracoval na Vitošově.“

„Počet zadržených se tak zvýšil na sedmnáct a velitel komanda F. K. zahájí exekuci za vydatné spolupráce paní J. H., která si do pasu uvázala bílou řeznickou zástěru. Zajatci měli těžkou smrt. Jejich vrahové jim břitvou uřezali údy, varlata, uši a jazyky, vypichovali jim oči a rozřezali ústa. Během exekuce se přibližuje od řeky Moravy přes pole velmi mladý německý voják ve stejnokroji zdravotníka. Paní J. H. mu jde naproti a nic netušící voják nabízí se svou brašnou pomoc. Říká, že utíká k mámě. Paní J. H. mu břitvou uřeže uši. Voják prosí na kolenou o milost, ale není vyslyšen a F. K. ho železnou tyčí umlátí k smrti. Vše musí sledovat elektrikář Hirt.

Náhle se přiřítí na motorce předseda MNV v Lesnici a pana Hirta odváží těsně před tím, než by na něj přišla řada. Hirt pracoval později jako vrátný v Rudných dolech a velice často jsme spolu hovořili. Přihlížejícím Čechům členové komanda vyhrožovali, že pokud budou proti exekuci protestovat, naloží s nimi stejně jako s Němci. Znetvořená těla obětí komando dobíjelo železnými tyčemi, mrtvoly zůstaly pak ležet na poli. Druhý den šel po silnici major Rudé armády a viděl, že některé oběti se ještě hýbou. Výstřelem z pistole ukončil jejich trápení a nařídil předsedovi MNV v Leštině vyhloubit na poli jámu a ostatky zahrabat. Jáma byla vykopána asi deset metrů od hřbitovní zdi a ostatky zahrabány. Mírná prohlubeň byla znatelná ještě v roce 2000. Pokud při polních pracích přecházeli přes toto místo koně, byli neklidní.“

„Na úmrtním listu nočního hlídače Winklera je jako příčina úmrtí uvedeno: zastřelen od Leštinských v odvetě za zabité české lidi - rukojmí. Jeho tři děti byly vyňaté z odsunu a žily až do roku 2000 s povědomím, že jejich otec byl někde v poli hozen do jámy. Teprve toho roku požádal Německý lidový spolek pro péči o válečné hroby o povolení, aby mohl ostatky obětí exhumovat a pietně uložit. Obec vydala příslušné povolení a 31. května 2000 byl po delším pátrání pomocí sondy zjištěn masový hrob šestnácti lidských těl, z toho dvou německých vojáků. V jámě ležely také smrtící nástroje - železné tyče.

Po exhumaci byly ostatky uloženy na vojenském hřbitově v Brně, blok 79 c, řada 11, čísla 701 až 716. Druhá světová válka tak v Leštině skončila až v květnu 2000. Žijící příbuzní nyní konečně vědí, kde odpočívá jejich táta a kde mohou položit květiny. Očití svědkové, alespoň ti, které jsem znal a kteří zde byli jmenováni, již nežijí. Zcela jistě ale žijí mně neznámí svědkové. Ti ale nepromluví. Údajně ještě žije jeden z členů komanda. Celá jména pachatelů jsou mi známa, ale s ohledem na možné příbuzné se nesluší je uvádět. Vedle výpovědí svědků jsem částečně čerpal z dochovaných dobových dokumentů. Přes třicet let jsem byl zaměstnán v Rudných dolech Vitošov a velice podrobně jsem se seznámil s okolím, s lidmi a událostmi,“ popisuje Sitte zdroje a materiály, z nichž čerpal informace o leštinském masakru.

4.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 21 400 Kč Mechanici a opraváři kolejových vozidel Mechanik, opravář kolejových vozidel - lisař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21400 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, - obsluha lisu CDR 500 a práce s lisem, , Požadujeme:, - vzdělání SO obor strojní, mechanik opravář, zámečník, - jeřábnický průkaz výhodou, - dvousměnný provoz, ranní směna od 6,00 hod. do 14,00 hod., odpolední směna od 14,00 hod. do 22,00 hod., , Nabízíme: , - zázemí stabilní a prosperující firmy , - odpovídající finanční ohodnocení , - možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání , - týden dovolené nad rámec zákona , - dotované stravování v prostorách společnosti , - příspěvek ve výši 1500,- Kč měsíčně za efektivní využití pracovní doby , - příspěvek na penzijní připojištění ve výši 900,- Kč měsíčně , - příspěvek na sportovní a kulturní aktivity formou poukázek Flexi Pass , - příspěvky při významných životních a pracovních výročích , , Kontakt: , Marcela Jedličková , E-mail: marcela.jedlickova@skoda.cz , tel.: 583 365 573 , Úřední hodiny pro uchazeče: , Úterý od 8.00 hod. do 10.00 hod. , Čtvrtek od 12.30 hod. do 14.30 hod. , Uchazeč musí doložit profesní životopis. Pracoviště: Pars nova a.s., Žerotínova, č.p. 1833, 787 01 Šumperk 1. Informace: Marcela Jedličková, +420 583 365 573. Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 25 000 Kč Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař/ka bez atestace (kromě oborů praktického lékařství). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce: Nerudova č.p. 640/41, 787 01 Šumperk., Pracovní místa jsou vhodná i pro OZP., Pracovní náplň: Preventivní, diagnostická a léčebná péče, , Požadujeme: , • Ukončené vysokoškolské vzdělání, odbornou způsobilost dle zák. č. 95/2004 Sb. v platném znění - specializovaná způsobilost v oboru chirurgie, neurologie, vnitřním lékařství, ORL, ARIP,radiodiagnostika předností!!, • praxe v oboru vítána,, • schopnost aktivního, samostatného jednání,, • vstřícné chování a vystupování,, • pracovitost, spolehlivost a odpovědnost., , Nabízíme: , • Zázemí silné a dynamicky se rozvíjející společnosti,, • podmínky pro osobní a profesionální rozvoj (např. další odborné vzdělávání s podporou nemocnice), , Platové podmínky: , • Mzdové ohodnocení v souladu s vnitřními předpisy + individuální ohodnocení pracovní výkonnosti!, , Benefity: , • Nadstandardní sociální a zaměstnanecký bonusový systém společnosti (např. příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na stravování, týden dovolené navíc….), , • možnost ubytování., , Termín nástupu: , • ihned – případně dle dohody. Pracoviště: Nemocnice šumperk a.s., Nerudova, č.p. 640, 787 01 Šumperk 1. Informace: Renata Kleštincová, +420 583 334 562. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Pokojská/ý. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Úklid pokojů a veřejných prostor. Pracovní doba 7-15:30 hod. Zaměstnanecké výhody: personální strava zdarma. Odměny od 1 600 Kč do 3 300 Kč. Kontakt: telefonicky, e-mailem, osobně po předchozí domluvě, kontaktní osoba: František Szabados, Soňa Demešová, 736 632 032, 702 072 034, reditel@kolstejn.cz, provozni@kolstejn.cz.. Pracoviště: Relax centrum kolštejn, s.r.o. - prac., 788 25 Branná. Informace: František Szabados, +420 736 632 032. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 18 000 Kč Uklízeči ve stravovacích zařízeních, potravinářských a farmaceutických výrobních prostorech Pomocná síla na restauraci - obsluha myčky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt na telefonický!!!, , Zaměstnavatel požaduje, - dobrý zdravotní stav, - dobré hygienické návyky, , Pracovní náplň:, - uklid na restauraci, - obsluha myčky na nádobí, , Zaměstnavatel nabízí, - možnost stravování, , Pracovní doba: 8:00 - 17:00hod, Místo výkonu práce: Lyžařský areál Ramzová - Čerňava , , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky 602 468 453, osobní návštěva jen po telefonickém kontaktu. Pracoviště: Bonera s. r. o. - lyžařské středisko ramzová, 788 25 Branná. Informace: Karla Kubíčková, +420 602 468 453.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šumperští Draci proti Orlové. Ilustrační foto

Šumperk se podruhé v sezoně poklonil nováčkovi z Orlové

Videosouhrn 12.–13. listopadu 2018

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Požár u Zlatých Hor pomáhali hasit i Poláci

Mezinárodní pomoc si vyžádal požár, který se v pondělí 12. listopadu před polednem rozhořel na mýtině u Zlatých Hor.

Rekonstrukce krytého bazénu v Šumperku začala

FOTOGALERIE / Uvnitř dělníci s kolečky, lopatami a sbíječkami, zvenčí rostoucí hromady suti. Tak nyní vypadá bazén v lokalitě na Benátkách v Šumperku.

Octavie nedala přednost fabii, řidiče a spolujezdkyni vyprošťovali hasiči

Vážná kolize se stala u Zábřehu na silnici ve směru na Mohelnici.

Draci poprvé od září vyhráli venku, otočili zápas v Hodoníně

Měsíc a půl čekali šumperští hokejisté na venkovní vítězství. Dočkali se až v pondělní dohrávce 16. kola s Hodonínem. Tam sice dlouho ztráceli, po první třetině prohrávali o tři branky. Daleko lépe však zvládli druhé dějství, ve třetí části dokonce vyrovnali. Na začátku prodloužení jim výhru 5:4 vystřelil symbolicky Michal Romančík. Ten stál ještě loni na druhé straně barikády.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT