VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětní desky se dočkají také německé oběti poválečného masakru civilistů

LEŠTINA - Další dílek v mozaice usmíření mezi Čechy a Němci dvaašedesát let po krvavém masakru v Leštině, jehož oběťmi byly v květnu 1945 nevinní civilisté. Takový význam má pamětní deska, která budevútrerý 4. zářív 17 hodin odhalena na hřbitově v Leštině.

4.9.2007
SDÍLEJ:

Na tomto poli za leštinským hřbitovem poblíž silnice směrem na Vitošov zavraždilo v květnu 1945 trestné komando nevinné německé civilisty. Foto: DENÍK/ Michal Krestýn

Při průjezdu poslední kolony ustupujících německých vojsk někdo z Čechů vystřelil a zabil jednoho z vojáků. Němci se pomstili - sebrali pět Čechů a v poli u Stavenice je surově zavraždili. Než rukojmí zastřelili, vyřízli jim jazyky a vypíchli oči. Odveta přišla vzápětí v podobě etnické čistky, při níž skupina Čechů naložila stejným způsobem se šestnácti náhodně sebranými německými obyvateli Vitošova a Leštiny. Paradoxně v několika obcích v okolí pak vedle sebe žili vrahové a děti jejich obětí. Dlouhá léta se o této události nesmělo mluvit. Zatímco české oběti měly v obci pamětní desku, německé oběti ležely zahrabány v neoznačeném masovém hrobě v poli. Teprve v roce 2000 se dočkaly exhumace a pietního pohřbu.

Leštinské události se staly námětem dokumentárního filmu autorů Josefa Urbana a Daniela Krzywoně, který v příštím roce uvede Česká televize. Poslední záběry filmu s názvem Kde se valí kameny natočí filmový štáb právě při dnešním aktu usmíření v Leštině. Exhumaci v roce 2000 zařizoval spolu s německým Lidovým spolkem pro péči o válečné hroby Walter Sitte, předseda Svazu Němců Severní Morava - Orlické hory. Tehdy také sepsal vzpomínky posledních žijících pamětníků:

„Je začátek května 1945 a po silnici od Hrabové táhnou směrem na Leštinu a Zábřeh dlouhé kolony německého wehrmachtu. Od východu je slyšet kanonáda Rudé armády. 7. května přijíždí do Leštiny jedno z posledních německých vozidel a náhle se ozve za obecní váhou výstřel. Německý voják padá mrtev k zemi. Snad by se nic nestalo, kdyby to nebyla bojová jednotka zbraní SS zajišťující zadní voj ustupujících vojsk. SS okamžitě posbírá šest náhodně vybraných českých občanů jako rukojmí a žádá vydání střelce. Když není vydán, odvádí SS rukojmí do Stavenice, kde je zastřelí.8. května je vyhlášena kapitulace a konec války, ale v Leštině válka pokračuje. Toho dne projíždí Vitošovem na koni kapitán Rudé armády, náhle se z lesa nad kamenolomem ozve výstřel a rudoarmějec padá mrtev. Pomníček v Leštině dodnes připomíná tuto událost. Podle nepotvrzených zpráv vystřelil německý hajný, ale mohlo to být i jinak.“

„10. května vzplane boj na život a na smrt - tentokrát pro bezbranné civilisty. Komando takzvaných českých vlastenců pod velením F. K. vyráží z Leštiny do Vitošova a řádí v německých domcích, až ze zdí padají obrazy a hodiny. Na podlahách zůstávají ležet první ubití lidé. Komando pokračuje do Hrabové a spatří německého cestmistra Friedricha, jak uklízí silnici. Friedrich je okamžitě umlácen k smrti a zahrabán do příkopu. V roce 1976 bylo jeho tělo při hloubení jámy pro telegrafní sloup nalezeno a jeho syn otce identifikoval podle bot.

Leštinské komando táhne dál do Hrabové s cílem zavraždit starostu Friedricha. Toho ale mezitím zatkla sovětská NKVD a zavřela ho na Mírov. Později byl po prokázání bezúhonnosti propuštěn, vyňat z odsunu a dožil na Vitošově a později v Rovensku. Často jsem s ním hovořil. Leštinské komando se po neúspěchu vrací, ve Vitošově chytí továrníka Josefa Schmeissera, zavraždí ho a zakope někde za továrnou vedle potoka. Místo dodnes nikdo nezná.

Komando se vrací do Leštiny a cestou náhodně posbírá několik Němců, dále stáhne ze sloupu elektrického vedení elektrikáře Hirta z Lesnice, který právě opravuje vedení, a nakonec si Leštinští jdou pro ředitele školy Edmunda Stratila a německého vojáka uvězněného ve sklepě národního výboru. Všech šestnáct zajatců odvede komando na pole za obecní hřbitov směrem na Vitošov. Mezitím sudkovský komunista M. M. vletí v Sudkově k předsedovi MNV s tím, že se jde do Leštiny mlátit Němce, ať se připojí. Předseda takové řešení odmítá s tím, že se to má nechat na řádné soudy. M. M. jde do Leštiny, cestou potká německého nočního hlídače z přádelny Winklera a odvádí ho s sebou. Jde kolem domku paní M. H., která vše pozorovala - s jejím manželem jsem dlouhá léta pracoval na Vitošově.“

„Počet zadržených se tak zvýšil na sedmnáct a velitel komanda F. K. zahájí exekuci za vydatné spolupráce paní J. H., která si do pasu uvázala bílou řeznickou zástěru. Zajatci měli těžkou smrt. Jejich vrahové jim břitvou uřezali údy, varlata, uši a jazyky, vypichovali jim oči a rozřezali ústa. Během exekuce se přibližuje od řeky Moravy přes pole velmi mladý německý voják ve stejnokroji zdravotníka. Paní J. H. mu jde naproti a nic netušící voják nabízí se svou brašnou pomoc. Říká, že utíká k mámě. Paní J. H. mu břitvou uřeže uši. Voják prosí na kolenou o milost, ale není vyslyšen a F. K. ho železnou tyčí umlátí k smrti. Vše musí sledovat elektrikář Hirt.

Náhle se přiřítí na motorce předseda MNV v Lesnici a pana Hirta odváží těsně před tím, než by na něj přišla řada. Hirt pracoval později jako vrátný v Rudných dolech a velice často jsme spolu hovořili. Přihlížejícím Čechům členové komanda vyhrožovali, že pokud budou proti exekuci protestovat, naloží s nimi stejně jako s Němci. Znetvořená těla obětí komando dobíjelo železnými tyčemi, mrtvoly zůstaly pak ležet na poli. Druhý den šel po silnici major Rudé armády a viděl, že některé oběti se ještě hýbou. Výstřelem z pistole ukončil jejich trápení a nařídil předsedovi MNV v Leštině vyhloubit na poli jámu a ostatky zahrabat. Jáma byla vykopána asi deset metrů od hřbitovní zdi a ostatky zahrabány. Mírná prohlubeň byla znatelná ještě v roce 2000. Pokud při polních pracích přecházeli přes toto místo koně, byli neklidní.“

„Na úmrtním listu nočního hlídače Winklera je jako příčina úmrtí uvedeno: zastřelen od Leštinských v odvetě za zabité české lidi - rukojmí. Jeho tři děti byly vyňaté z odsunu a žily až do roku 2000 s povědomím, že jejich otec byl někde v poli hozen do jámy. Teprve toho roku požádal Německý lidový spolek pro péči o válečné hroby o povolení, aby mohl ostatky obětí exhumovat a pietně uložit. Obec vydala příslušné povolení a 31. května 2000 byl po delším pátrání pomocí sondy zjištěn masový hrob šestnácti lidských těl, z toho dvou německých vojáků. V jámě ležely také smrtící nástroje - železné tyče.

Po exhumaci byly ostatky uloženy na vojenském hřbitově v Brně, blok 79 c, řada 11, čísla 701 až 716. Druhá světová válka tak v Leštině skončila až v květnu 2000. Žijící příbuzní nyní konečně vědí, kde odpočívá jejich táta a kde mohou položit květiny. Očití svědkové, alespoň ti, které jsem znal a kteří zde byli jmenováni, již nežijí. Zcela jistě ale žijí mně neznámí svědkové. Ti ale nepromluví. Údajně ještě žije jeden z členů komanda. Celá jména pachatelů jsou mi známa, ale s ohledem na možné příbuzné se nesluší je uvádět. Vedle výpovědí svědků jsem částečně čerpal z dochovaných dobových dokumentů. Přes třicet let jsem byl zaměstnán v Rudných dolech Vitošov a velice podrobně jsem se seznámil s okolím, s lidmi a událostmi,“ popisuje Sitte zdroje a materiály, z nichž čerpal informace o leštinském masakru.

4.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Referent/ka Odboru kanceláře tajemníka MěÚ Mohelnice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro absolventy., Požadavky pro výkon funkce, - vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, popř. vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu; obor archivnictví a spisová služba nebo veřejná správa výhodou, - orientace v zákoně č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů včetně prováděcích vyhlášek; základní znalost NSESS, eIDAS a GDPR výhodou, - praxe s vedením elektronické spisové služby výhodou, - praxe s prováděním skartačního řízení výhodou, - administrativní a organizační schopnosti, odpovědnost, samostatnost, dobré komunikační schopnosti , - umět nalézat nová řešení a postupy, - velmi dobrá znalost práce na PC (MS Office, Internet, Outlook) , - řidičský průkaz skupiny B, , Základní vykonávané činnosti - druh práce, - komplexní zajištění agendy archivnictví a spisové služby včetně odborného dohledu nad vyřizováním dokumentů celého úřadu, - zástup na úseku občanských průkazů a cestovních dokladů., , Podnikové stravování, 25 dní dovolené, permanentky na pohybové aktivity, apod., , Podmínky pro přihlášení zde https://www.mohelnice.cz/volna-pracovni-mista/ds-4056/p1=98145 , , Lhůta, způsob a místo doručení přihlášek, Přihlášku se všemi požadovanými přílohami doručte do 25.05.2018 osobně na podatelnu městského, úřadu – U Brány 916/2, Mohelnice (do 12:00 h) nebo poštou (rozhodující je podací razítko podatelny, úřadu) na adresu:, Městský úřad Mohelnice, Odbor kancelář tajemníka, U Brány 916/2, 789 85 Mohelnice, , Uzavřenou a neprůhlednou obálku označte číslem výběrového řízení (2/2018)., Případné dotazy zodpoví Ing. Olga Špundová, vedoucí Odboru kancelář tajemníka,, e-mail spundovao@mohelnice.cz, tel. 725 329 980., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení bez udání důvodů zrušit, případně veškeré přijaté, přihlášky odmítnout, a to kdykoliv v průběhu i po vyhodnocení výběrového řízení. Oznámení o vyhlášení, výběrového řízení je též zveřejněno na elektronické úřední desce města Mohelnice na internetové, adrese www.mohelnice.cz. Pracoviště: Město mohelnice, U Brány, č.p. 916, 789 85 Mohelnice. Informace: Olga Špundová, .

Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 16 000 Kč

Vedoucí provozu v ostatních zařízeních Provozář/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Komplexní zajišťování provozu souboru objektů včetně jejich hospodárného využití po provozně ekonomické stránce, zajišťování provozu údržby, organizace prováděných prací, zabezpečování potřebného materiálu a technického dozoru na prováděné práce, spolupráce při projednávání smluv s dodavatelskými a projektovými organizacemi, přebírání dodávek a provedených prací, zajišťování dodržování programu odpadového hospodářství., Požadujeme odbornou způsobilost k obsluze nízkotlakých plynových kotlů. , Požadujeme řidičské oprávnění skupiny B. , Možnost stravování ve školní jídelně., Kontakt: telefonicky Po-Pá od 8-15:00 hod., e-mailem.. Pracoviště: Střední škola sociální péče a služeb, zábřeh, nám. 8. května 2, 789 22 zábřeh, náměstí 8. května, č.p. 253, 789 01 Zábřeh. Informace: Stanislava Kubíčková, +420 602 105 571.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 18 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocní stavební dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pomocné práce na stavbách - práce ve výškách. Práce v regionu, případně i celá ČR. Nejdříve DPP s následnou možností uzavření prac. poměru při spokojenosti (např. po 14 dnech). Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: B.s.a.f., s. r. o. - prac. ruda nad moravou, Olšanská, č.p. 282, 789 63 Ruda nad Moravou. Informace: Milan Vémola, +420 773 206 206.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka podlahových krytin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manuální zručnost,odpovědnost komunikativnost. Praxe v prodeji zboží vítána. , Pracovní náplň: Prodej podlahových krytin ., Nabízíme práci ve stabilní firmě, zaměstnanecké výhody : růst mzdy po zaučení , příplatky za dosažené výsledky, slevy na zboží, nepřetržité volání -firemní tarif- zdarma., Kontakt: osobně přímo na pracovišti, telefonicky Po-Pá od 8-17:00 hod.. Pracoviště: Zdeněk hlavatý, Československé armády, č.p. 2116, 789 01 Zábřeh. Informace: Zdeněk Hlavatý, +420 583 411 243.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hromadná bouračka: u Mohelnice se srazilo šest aut, jeden zraněný

Videosouhrn 24. dubna 2018

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Kauzy v městské firmě neberou konce

Ani po několika soudních jednání není jasné, kdy a zda vůbec se Podniky města Šumperka (PMŠ) dočkají náhrady škody od bývalého ředitele Luďka Šperlicha.

U Studené Loučky se srazila čtyři auta, jeden zraněný

Dopravní nehoda celkem čtyř vozidel způsobila v pondělí 23. dubna v pět hodin ráno komplikace v dopravě v úseku stoupání mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou.

Dva kryté bazény na Jesenicku nebudou, Jeseník podpoří Českou Ves

Dva kryté bazény pouhých pár kilometrů od sebe na Jesenicku nevzniknou. Město Jeseník podpoří velkou rekonstrukci bazénu v sousední České Vsi. Na tento účel je připraveno uvolnit jedenáct a půl milionu korun.

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT