„Město má faktury za práce ve funkčních celcích a nikdo neví, co přesně obsahují,“ řekl Sommer. Audit ale neprosadil. Podpořilo ho jen pět zastupitelů. Předtím se místostarosta domáhal odpovědi na řadu pochybností, které kolem bazénu má.

„Ke zvýšení pozornosti mě přiměla nabídka dodavatelské firmy Renostav, která bazén staví, že provozní řád bazénu zpracuje za 70 tisíc korun. Ekoservis to ale udělá za dvacet tisíc. Pak přišla nabídka Renostavu na vybudování plynové přípojky za půl milionu. Během pár dní vyšlo najevo, že když si tuto přípojku udělá město ve své režii, bude ho to stát jen dvě stě tisíc,“ řekl Sommer.

Na starostu se pak obracel s řadou otázek. „Proč nikde na radnici není stavební dokumentace, na kterou se prováděla soutěž na dodavatele stavby bazénu? Proč všechny faktury podepisuje a kontroluje šéf stavebního úřadu, tedy státního orgánu, který s naším majetkem nemá co do činění? Pro byla na faktuře za neprovedené práce poznámka stavebního dozoru, že fakturu podepsal na základě požadavku investora? Kdo za město ten požadavek dal?“ To byly jen některé z otázek na starostu Zdeňka Koláře.

Starosta odpovídal na všechny stejně: „Podejte si písemnou žádost. Bude vám odpovězeno.“

Z dostupných informací vyplývá, že jde o další kolo vyhroceného sporu mezi dvěma nejvyššími představiteli města. Lubomír Sommer je od začátku velkým kritikem způsobu, jakým město do rekonstrukce bazénu šlo a starosta Zdeněk Kolář ji naopak pojal jako své hlavní téma a za město je garantem stavby.

„Místostarosta se bazénem zabývá nárazově a nedokáže si to své pochybnosti vyříkat se starostou na radnici. Je to ostuda,“ řekl při jednán í Edgar Horák (KSČM).

Podobně situaci hodnotí i radní Pavel Zubík: „Hlavní chyba je v tom, že spolu starosta a místostarosta nekomunikují a nejsou schopni si problémy vyříkat. Každý má jinou prioritu a jdou proti sobě, což je špatně. A starosta tomu dělá svou reakcí medvědí službu. Na většinu otázek by se určitě dalo odpovědět, takhle to může působit dojmem, jako by se na stavbě dělo něco nekalého,“ řekl radní Pavel Zubík.


„Chtěl jsem na problémy kolem stavby veřejně upozornit. Při jednání rady jsem vždy v menšině, tam jakákoliv kritika zapadne,“ objasňoval Sommer důvod, proč se s dotazy obrátil na starostu při jednání zastupitelstva.

Že je spor opravdu vyhrocený, dokládá i incident, při němž šli místostarosta Sommer společně se zastupitelem Vladimírem Caskou na stavbu, aby nahlédli do soutěžní dokumentace.

„Pane Casko, vy jste prý fyzicky napadl Petra Knápka, který za město vykonává na stavbě technický dozor?“ ptal se Casky starosta. Ten napadení popřel.

„Kladli jsme inženýru Knápkovi otázky, které se mu nelíbily. Nakonec řekl, že nám dokumentaci sebere, skočil po ní, ale já byl rychlejší a asi jsem při tom do něj trochu strčil,“ řekl Caska.

Krytý bazén v Zábřehu byl kvůli problémům se statikou uzavřen ze dne na den v květnu 2007, rekonstrukce začala v roce 2008. Její první etapa se závodním bazénem bude stát bez DPH kolem 124 milionů korun. S otevřením se počítá v říjnu, vedoucím bazénu bude Jaroslav Pavelka, který bazén vedl už před několika lety.

Město zatím nemá finance na opravu venkovních bazénů. Už druhou sezonu jsou zavřené a vypadá to, že by mohly zůstat mimo provoz i příští léto.