Lukavická papírna spadala pod společnost JIP – Papírny Větřní. Ta se dostala letos na jaře do velkých problémů. Na konci dubna na ni podala společnost Via Authentica insolvenční návrh, protože nedostala včas zaplaceno za dvanáct faktur za přepravu zboží do Asie a Austrálie. Krajský soud v Českých Budějovicích návrhu vyhověl a poslal firmu do úpadku.

Více než dvě stovky zaměstnanců se mohly po týdnech nejistoty vrátit do práce. Zakázky má nová firma přibližně na měsíc dopředu

Nyní běží lhůta, kdy se mohou soudu hlásit věřitelé se svými pohledávkami. Mezi prvními se ozvala Česká správa sociálního zabezpečení, které JIP – Papírny Větřní dluží skoro sedmasedmdesát milionů korun.

JIP – Papírny Větřní měly ale papírnu v Lukavici pouze v pronájmu. Samotný lukavický závod patří společnosti Besarone, která ho koupila na konci roku 2009 od Olšanských papíren, jež tehdy skončily v konkurzu a ihned ho pronajala právě JIP – Papírnám.

I díky tomu, že majitelem závodu je někdo jiný než zkrachovalá společnost, se podařilo výrobu v Lukavici opět obnovit. „Podařilo se nám s pomocí strategického partnera vytvořit novou společnost, která si od společnosti Besarone pronajala strojní vybavení, nemovitosti a znovu zaměstnala přibližně 235 lidí," potvrdil dobrou zprávu ředitel lukavické papírny Vladimír Trunečka.

Zaměstnanci zůstali ke své firmě loajální. V období nejistoty dalo výpověď jen osm lidí. „Zkoušel jsem si něco hledat, protože ta nejistota byla hrozná, ale nikde neberou. Jsem moc rád, že se znovu podařilo rozjet výrobu, snad se nebudou ty problémy opakovat," řekl dlouholetý zaměstnanec papírny, který si nepřál uvést jméno.

Zaměstnanci papírny se ocitli v zoufalé situaci už na začátku roku, kdy jim firma dlužila výplatu za tři měsíce. Pomohl jim nakonec až úřad práce, který dlužné mzdy doplatil a svůj nárok bude uplatňovat v konkurzním řízení.

Kritické období tak papírna přežila. Její ředitel věří, že o zakázky nebude mít nouzi. Už v době, kdy stála, se ozývali zákazníci s dotazy, kdy znovu začnou vyrábět. „V současnosti máme co se týče zakázek výrobu naplněnou přibližně na měsíc dopředu," sdělil Vladimír Trunečka.

Papírnu nyní provozuje společnost s ručením omezeným Balsac papermill. Ta byla podle obchodního rejstříku založena letos 18. dubna pod jménem Wadkin. Nynější jméno dostala teprve před několika dny - 10. července. Základní kapitál společnosti je dvě stě tisíc korun a jediným společníkem je firma Shelf companies. Tu podle obchodního rejstříku zčásti přímo a zčásti zprostředkovaně přes další firmu vlastní pražský podnikatel ruského původu Vladimír Brazhnikov.