Tisíce azalek a rododendronů, nové vzrostlé stromy a úplně nové trávníky – to je jen část proměny, kterou park čeká. Prokouknou i pískové pěšinky usazené ve speciálních železných plátech, cestička kolem zámecké budovy dostane dlažbu ze žlutých žulových kostek.
Obvod parku obkrouží asi pět set metrů kovového plotu korunovaného dvěma bránami a jednou brankou, jaké tu už kdysi stály. Cílem je celý komplex uzavřít. Práce jsou naplánovány tak, aby neohrozily srpnové setkání řezbářů.
„Splnil se nám sen – podařilo se získat dotaci 19 milionů z takzvaných Norských fondů. Čtyři miliony přidáme ze svého rozpočtu,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek (nez.). Dodal, že dílo se daří díky osvícenosti zastupitelů a jejich zájmu o památky.
Park je natolik unikátní, že si místo v seznamu památek zaslouží. Je plný speciálních kultivarů, mnohé z nich jsou kolem 150 let staré. Rostou tu vzácné stromy, které jinde neuvidíte, například javor žumenolistý nebo zeranivec japonský. Zvláštností je i liliovník tulipánokvětý, který má květy podobné tulipánům.
Ve studii obnovy má každý strom podrobné hodnocení své perspektivy. Ty, které perspektivu ztratily, už leží na zemi. Je mezi nimi například i někdejší dominanta, obrovitý buk červenolistý o průměru téměř 170 centimetrů. Z jedné třetiny byl shnilý. Nahradí ho stejný druh stromu a navíc už vzrostlý, aby se co nejdříve stal opět dominantou.
„Důkaz toho, že řada stromů je ve špatném stavu, podala obrovitá lípa před jižním průčelím zámku, kterou jsme dokonce považovali za perspektivní. Minulý týden se jeden z jejích bočních kmenů zničehonic zřítil k zemi. Teď zvažujeme, co s ní,“ říká starosta Martínek.
Součástí projektu je i obnova mobiliáře. Objeví se tu nové lavičky a odpadkové koše a třešničkou na dortu bude úprava rybníčku. Na umělý ostrůvek v jeho středu se totiž vrátí replika původní sochy Neptuna a na přepadu rybníka znovu vyroste umělá jeskyně, takzvaná grotta.
Park se rozkládá na ploše téměř deseti hektarů, finance budou stačit jen na jeho větší horní část. Spodní část, která ze silnice není vidět, zatím zůstane beze změn.
V rozpočtu se nepočítá ani s obnovou zámecké zdi, která je na několika místech pobořená. Podle starosty však i pro tu svítá naděje.
„Podali jsme na ni samostatnou žádost o dotaci. Oprava by stála jedenáct milionů korun,“ řekl Martínek. Po dokončení díla čeká obecní rozpočet pravidelná položka dvě stě tisíc korun ročně na údržbu.
Dnešní podoba parku začala vznikat ve 30. letech 19. století, kdy panství koupil hrabě Antonín Bedřich Mistrovský. Po jeho smrti pokračovala v díle rodina Kleinů, která zámek koupila v roce 1844.
„Park má úžasnou architekturu. Hrálo se na moment překvapení. Bylo tu plno zajímavostí, na příklad umělý mlýn na dolním rybníku nebo domek poustevníka za řekou. Stála tu i řada kamenných, kovových a terakotových plastik, pozoruhodná byla na příklad socha Atlase držícího na ramenou skleněnou zeměkouli, “ popisuje dílo předků starosta Martínek.
Devastace parku začala až po druhé světové válce, kdy Kleinové museli své sídlo opustit. Většina sochařské výzdoby parku zmizela stejně jako osmiboká kašna před průčelím. Zachovaly se jen tři sochy svatý Hubert, svatá Alžběta Uherská a svatý Florián.
Po rekonstrukci parku tím víc vynikne zbědovaný stav zámku s vytlučenými okny a opadávající omítkou. Zatímco park je majetkem obce, zdevastovaný zámek patří akciové společnosti Wiesenberg. Tam má vedle rodiny Kleinů obec podíl třicet procent. Na opravu a využití zámku se zatím peníze nenašly