„Město parkovací dům postaví bez dotací, žádný vhodný titul, z nějž bychom mohli o evropské peníze žádat, v současné době není k dispozici. Soutěž na dodavatele stlačila předpokládané náklady podstatně dolů," sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Plány na parkovací dům určený především pro obyvatele Finské ulice existují již řadu let. Lidé si na tamní situaci  dlouhodobě stěžují, u velkého panelákového bloku, který se stavěl na začátku 90. let, jsou prostory pro stání aut velmi stísněné. Řidiči tak parkují, kde se dá.

„Volná místa jsou tu jen ráno, kdy lidé odjedou do práce, odpoledne je to beznadějné. I když se situace trochu zlepšila, co přibylo parkoviště u Jugoslávské ulice. Ale problém to tu opravdu je, někdy auta stojí i na trávě, kde nemají co dělat. Když to tu stavěli, nikoho asi nenapadlo, že v každé rodině bude auto a někdy i dvě," řekl Josef Ryšavý, který v paneláku ve Finské ulici bydlí.

Parkovací dům vyroste v proluce mezi budovou zdravotního střediska u prodejny Hruška a kotelnou. Tam je nyní travnatá plocha osázená stromy. Projekt poschoďového objektu počítá s využitím terénní nerovnosti. Do přízemní části budou auta najíždět z Temenické ulice, do patra pak z Finské ulice. „Předpokládáme, že spodní část budou spíš využívat lidé, kteří si přijedou nakoupit či k lékaři," dodal Petr Holub.

Radnice zatím nerozhodla, zda bude parkování v betonovém skeletu zpoplatněno. „Zatím jsme o tom nejednali. Ale je možné, že pokud bude poptávka po místech v parkovacím domě vyšší než kapacita, k nějaké regulaci dojde," dodal Petr Holub.

Radnice plánuje zvýšit počet parkovací plochy i na dalších místech Šumperku, problematická jsou především panelová sídliště. Ještě letos se začne s revitalizací Evaldovy ulice, která je rovněž přeplněná auty a motoristé skulinku k odstavení vozu hledají jen stěží. Kapacita stání se zde zvýší o desítky míst.