V příštím roce by mohly přibýt nové odstavné plochy pro auta v lokalitě Za Podjezdem. Naopak problémy nemají řidiči v centru Šumperka, více si na nedostatek míst stěžují obyvatelé sídlišť.

Parkovacích míst je v Jeseníku bolestně málo. Řidiči často po městě krouží a zoufale hledají místo, kde by mohli auto odstavit. Vedení města sice získalo dotace na parkoviště, ale finance šly jen na úpravu stávajících ploch, kde se po dokončení prací počet míst snížil a ještě k tomu přibyly automaty na výběr parkovného.

Nejnověji kasírují řidiče automaty na náměstí Svobody. Město tímto způsobem vyřešilo problém, kdy zde motoristé měli odstavená auta i na celý týden. Běžní řidiči ale nařízení nepřivítali.

„Určitě mi vadí drahá stání. Deset korun za půl hodiny, to je šílené. Ale stejně je tady i tak nedostatek parkovacích míst. U Pentagonu, v němž sídlí většina klíčových úřadoven, není kde zaparkovat, a to je ostudné. Přitom neustále potřebujeme něco vyřizovat na úřadech,“ postěžoval si starosta Lipové – lázní Lubomír Žmolík (ODS).

Stejně hodnotí situaci i běžní občané. „V centru Jeseníku si člověk auto nezaparkuje. To je děsné,“ zhodnotil situaci Libor Mareček z Kobylé nad Vidnavkou.

Vedení jesenické radnice se netají tím, že si dopravu v centru města nepřeje. „Každé město se snaží vytlačit auta z centra, a to je i náš cíl,“ prohlásil místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.). Jeseník parkovací místa rozhodně navyšovat nechce. Motoristé ale nemusí mít obavy, že by přišli i o ta stání, která ve městě jsou.

„Držíme se zásady, že při každé rekonstrukci zachováme počet parkovacích míst. Tuto podmínku máme i pro podnikatele, kteří přicházejí s projekty například na obchodní centrum,“ řekl místostarosta Cupal.

V Jeseníku by se příští rok mělo začít s modernizací náměstí. Parkování před radnicí zmizí, ale podle slibu radních zůstane počet míst zachován. „Parkovat se bude podél náměstí a zůstane tu asi čtyřicet míst,“ řekl Cupal.

Pro motoristy má i jednu povzbuzující informaci. Pokud Jeseník uspěje se žádostí o dotaci, pustí se v příštím roce do budování záchytného parkoviště v zóně Za Podjezdem.

„Bude zde kolem stovky míst, přičemž čtyři desítky budou vyčleněné pro autobusy a kamiony, aby nám neblokovaly město,“ dodal Cupal.

V centru Šumperka jsou všechny parkovací plochy zpoplatněné, zatím není problém najít místo v kteroukoliv dobu.

Pokud pochůzka po městě nebude trvat víc než půlhodinu, stačí použít jednoduchý fígl. Na zadním parkovišti u Obchodního korza totiž zdarma mohou zaparkovat zákazníci prodejny Albert.

„Zda na půlhodinu skutečně zamíříte do Alberta, nebo si rychle vyřídíte něco jiného, nemá personál parkoviště šanci zjistit. Parkuji takto běžně,“ řekla Eva Jasenská ze Šumperka.

Daleko horší situace je na sídlištích a také u Šumperské nemocnice. Nedostatek parkovacích míst sužuje nejen motoristy, ale představuje i problém v areálu nemocnice. Auta totiž stojí takřka všude, často blokují vnitřní cesty v nemocničním areálu. Obzvláště bezohlední motoristé blokují i průjezdy sanitkám.

Rozšíření parkoviště před nemocnicí zařadila šumperská radnice mezi investiční akce letošního roku. „V rozpočtu na ni vyčlenila čtyři miliony korun,“ sdělil tajemník šumperského městského úřadu Petr Holub.

Rozšířené parkoviště, jehož plocha se téměř zdvojnásobí, bude majetkem radnice. Údržbu bude zajišťovat nemocnice. Na málo místa si stěžují také obyvatelé šumperských sídlišť. Pokud se motorista vrací domů večer, místo hledá jen těžko.

Změny k lepšímu se ale v dohledné době dočkají motoristé z paneláků v Prievidzské ulici. Regenerace sídliště, která již míří do třetí etapy, zahrnuje také rozšíření parkovacích ploch. Na řadu by během roku měla přijít také Jugoslávská a Fibichova ulice, projekt je také zpracován na ulici Finskou.

„Vše se bude odvíjet od získání finančních dotací. Situace se ale v některých lokalitách stává neúnosnou, takže ji radnice chce řešit co nejrychleji,“ řekl místostarosta Šumperka Petr Suchomel (KDU–ČSL).

Parkoviště

Danuše Krčová, Hana Kubová