Pokud jste řidič, tak tuhle situaci asi znáte. Potřebujete si v centru města vyzvednout jídlo s sebou, zanést balíček do kanceláře, prostě někam na pět minut zaskočit. Odstavíte auto na místě placeného stání a řešíte dilema. Zaplatit za celou hodinu, nebo to risknout a parkovat na černo?

„Když někam potřebuju skočit opravdu jen na pár minut a v okolí nevidím strážníky, tak to většinou risknu. Městská policie nemůže být všude. Placení za parkování mi v principu nevadí, ale dávat dvacku za pár minut mi přijde přehnané,“ míní padesátník František.

Havárie osobního auta ve Starém Městě. Řidička po nehodě usnula, policii zavolal automatický systém.
Žena se 2,5 promile nabořila zeď, v autě usnula. To samo zavolalo policii

Vstřícný krok

Vyjít vstříc lidem v takovýchto případech se rozhodla šumperská radnice. Od konce listopadu mohou řidiči zaplatit parkování na půlhodinu za deset korun. Na stejnou částku vyšlo hodinové parkovné v Šumperku mimo historické centrum do letošního ledna, kdy jej město zvýšilo na dvacet korun.

„Chtěli jsme vyjít vstříc řidičům, kteří si potřebují vyřídit své záležitosti například na poště nebo vyzvednout léky v lékárně, na což jim stačí čtvrthodina. Od 29. listopadu zaplatí za půlhodinové stání desetikorunu, nebudou tak muset hradit celou hodinu za dvacet korun,“ uvedla místostarostka Marta Novotná, která má na starosti dopravu ve městě.

Horské sedlo Skřítek v úterý 30. listopadu 2021
V Jeseníkách začala zimní sezona, takto to teď vypadá na Skřítku

Nové parkomaty či platby online?

Parkovné v Šumperku lze platit mincemi nebo přes mobilní aplikaci. Otázkou je, jakým způsobem se bude hradit v budoucnu. Současné parkomaty město pořídilo zhruba před pěti lety jako použité a prošly repasí. Jejich životnost nicméně dobíhá a není v nich možné platit kartou, což je v současnosti velmi využívaný způsob platby.

V ulicích Šumperku jsou rozmístěny dvě desítky parkovacích automatů.

„Aktuálně se řeší, zda koupit nové moderní automaty (kus stojí i dvě sta tisíc korun, takže se bude splácet roky a roky), anebo přejít jen na online platby,“zmínil v diskusi k parkování ve městě radní Šumperku Michael Kohajda.