Na petičních arších figuruje téměř sedmdesát podpisů lidí z Čajkovského ulice. Podle nich parkovací dům do lokality přinese enormní množství prachu, hluku a zplodin.

„Jsem znepokojeni a rozhořčeni záměrem města Šumperku vybudovat přímo pod okny panelového domu Hokejka v Čajkovského ulici třípodlažní parkovací dům. Panelové byty byly městem prodány jako výhodné, atraktivní a zařazené do první zóny v centru města. Výstavbou parkovacího domu dojde k podstatnému zhoršení životního prostředí v ulici Čajkovského, která je již tak vystavena nadměrnému znečišťování z automobilové dopravy,“ uvádí se v petici.

Vlastníkem pozemků, na kterých je stavba plánována, je město Šumperk. O jejich případném prodeji investorské firmě bude rozhodovat zastupitelstvo.

Podle mluvčího petičního výboru Ladislava Cigánka je stav ovzduší v Čapkovského ulici již nyní špatný kvůli hlavnímu silničnímu průtahu směrem na Hanušovice. Lidem, kteří bydlí v nižších podlažích Hokejky, by zase vadilo zastínění.

„Navíc byty, které máme ve vlastnictví, by tak byly finančně znehodnoceny,“ míní další členka petičního výboru Alena Burešová.

„Neumíme si představit, kdyby těsně pod okny panelového domu denně projíždělo o stovky aut více. Parkovací dům je navíc od paneláku vzdálen sotva sedmnáct metrů a mezi domy povede příjezdová komunikace. Již nyní vím o lidech, kteří raději byty prodali a odstěhovali se,“ řekl Cigánek.

Vedení šumperské radnice se již se členy petičního výboru sešlo. „Přítomná byla i investorská firma, která studii zástavby podrobně vysvětlila. Situace je v tuto chvíli taková, že ještě není zcela stoprocentní, že parkovací dům bude stát právě u Hokejky,"řekl šumperský místostarosta Petr Suchomel (KDU-ČSL).

„Zatím se neuskutečnilo ani územní a stavební řízení, jehož součástí je také posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Připomínky jsme si vyříkali s tím, že pokud dojde k nějakému posunu, opět se sejdeme. Jednání bylo zcela korektní,“ dodal Suchomel.

Parkovací dům pro více než sto padesát aut je součástí plánované výstavby, která zásadně změní podobu náměstí Republiky a přilehlých ulic. Loni byla dokončena první stavba – palác Schönberg. Následovat by mělo vybudování parkovacího domu a hotelu. Investorem akce za stovky milionů korun je šumperská firma SAN-JV.