Akce, která se uskuteční o víkendu 28. a 29. července vždy od devíti ráno do půl sedmé večer, přinese mnoho zajímavého.

Past na medvěda se inspirovala záznamem v kronice z roku 1603, kdy rytíř Kobylka svolal lesníky z okolí a dal jim za úkol dohlížet na brambory. „Avšak toto datum je pro nás jenom inspirací, vše ostatní je legenda, kterou jsme vymysleli,“ řekl jeden z organizátorů Zdeněk Zebek.

Na počest tohoto činu jsou přichystány bramborové hody. Návštěvníci mohou donést co nejpodivnější bramboru, ten nejneobvyklejší tvar bude odměněn. „Past na medvěda by měla být také oslavou lesnictví, vždyť Sovinec je ukryt v lesích,“ řekl Zebek.

Budou vystaveny lovecké trofeje, hlavní atrakcí budou ukázky výcviku a lovu dravých ptáků. Své umění ukážou šermíři a mistr popravčí. Připraven je i program pro děti, vystupovat bude pohádková babka Čarodějka, kejklíř Vojta Krtek a loutkové divadlo.

Sovinec, který leží asi deset kilometrů severně od Uničova, byl postaven v první polovině čtrnáctého století bratry Vokem a Pavlem ze Sovince. Po Bílé hoře získal hrad řád německých rytířů, roku 1643 byl dobyt Švédy, kteří z něj učinili svou pevnost. V 19. století na hradě sídlil řádový seminář, od roku 1867 byla na hradě lesnická škola. Za druhé světové války byl základnou a vězením SS, roku 1945 vyhořel. Nyní je hrad ve správě Vlastivědného muzea v Bruntálu.

ZDE> PŘEČETĚTE SI DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA