Jak už to na vesnici bývá, všechno začalo v hospodě u piva. Mezi čerstvými důchodci totiž sedával i historik Drahomír Polách, mimo jiné autor nedávno vydané knihy Historické toulky Šumperskem.

„Vyprávěl nám o historii Bratrušova a o hromových křížích, které místní lidé postavili po velké povodni v roce 1774 na okolních kopcích. Vydali jsme se na Čapí vrch hledat, kde jeden z křížů stál, místo jsme našli a rozhodli se, že zmizelý kříž obnovíme," popisuje začátek spolku jeho prezident Jiří Matýs.

Za čtyři roky pátrači obnovili všech pět křížů včetně toho na Švédské louce, kde se prý kdysi střetli místní sedláci se švédskými vojáky.  Místa hledají podle starých map, fotografií i vzpomínek pamětníků.

Podle snímků z doby první republiky se snaží dodržet původní podobu i výšku křížů a u každého osadí pokaždé i kámen s vysvětlující cedulkou. U dvou je také lavička a na přístupových cestách nechybějí dřevěné směrovky, které mají ke křížům přivést poutníky. O tom, že sem lidé chodí, svědčí vyšlapané pěšinky. Od každého kříže je totiž nádherný výhled.

Pátrači tvoří svéráznou partu, kterou jim může kdekdo závidět. Více než dvousetleté hrušni u jednoho z křížů zařídili prohlášení za památný strom. Na jaře a na podzim chodívají otvírat a zavírat studánku na Švédské louce, což pokaždé spojí s opékáním klobásek, na Nový rok zase vyrážejí na Čapí vrch, kde u kříže zapálí svíčku. Své aktivity šíří i jinam.

„Letos o prázdninách jsme se domluvili se starostkou Branné, že vztyčíme kříž na jejich Šibeničním vrchu. Pokusíme se o zapsání kapličky v Bratrušově do seznamu památek a v plánu máme taky najít ten správný pramen Bratrušovského potoka. Jedna jeho větev vede na Lužnou, druhá na Osikov. Krokoměrem změříme, která je delší a u pramene osadíme dřevěnou tabulku," nastiňuje plány Drahomír Polách.

Spolek má oficiální registraci na ministerstvu vnitra, podrobně vedenou kroniku a v souladu se smyslem pro humor svých členů pořádá místo výroční schůze rovnou kongres. Kde? V hospodě, která patří jednomu z členů.

Ještě jeden plán dřímá v hlavách pátračů. Nemohou se smířit s tím, že „jejich" hrušeň je až druhá nejstarší a největší v republice. A tak se chystají do Pardubic tamní „jedničku" pečlivě přeměřit.