„Péče o děti je u nás velmi dobrá, ale podmínky provozu neodpovídají požadavkům jednadvacátého století,“ řekl ředitel Pavučinky Richard Rýznar.

Kojenecký ústav byl zřízen v roce 1950 ve vile odsunuté německé rodiny a dětský domov v budově postavené za první republiky pro sirotky. Styl provozu je tedy velmi zastaralý, nehledě na to, že rozdělení do areálů dva kilometry od sebe vzdálených neúměrně zvyšuje provozní náklady.

Budovám také chybí bezbariérový přístup, nemají kuchyni, takže obědy musí Pavučinka dovážet z lázní. V ložnicích dětského domova je až deset postelí, což je pro soukromí dětí neúnosné.

Nová budova má stát na pozemku mezi Rapotínem a Šumperkem. Stavbu za zhruba sto padesát milionů korun bude financovat Evropská unie a kraj jako zřizovatel dětského centra.

Vedle péče a služeb, které Pavučinka poskytuje už dnes, umožní nové sídlo i řadu novinek. Budou tu například specializované poradny pro postižené kojence nebo oddělení dlouhodobé ošetřovatelské péče pro těžce nemocné děti včetně garsoniér pro jejich rodiny. Takové oddělení zatím na Moravě není ani jedno.

„Dětský domov pak přejde na podobný systém péče, jaký mají Klokánky - tedy bydlení v malých buňkách s několika dětmi, kde zůstanou zachovány sourozenecké skupiny,“ doplnil Rýznar. Doufá, že na základní kámen bude moci poklepat příští rok v březnu.

Pro celý projekt se Pavučinka snažila získat patrony z řad známých osobností..

„Nechtěli jsme jít cestou modelek. Oslovili jsme řadu politiků, umělců a sportovců z regionu. Velmi ochotně a vstřícně zareagoval herec Národního divadla Igor Bareš, který pochází z Olomouce. Stal se naším mediálním partnerem, zaštítil například vánoční strom splněných přání, uspořádal benefiční představení. Další akce s ním ještě chystáme,“ uvedl Rýznar.

Rád by pozval sponzory, kteří jen v loňském roce věnovali Pavučince 287 tisíc korun a řadu věcných darů, na šumperskou inscenaci Zániku samoty Berhof, v níž Igor Bareš hraje.

Druhým mediálním partnerem Pavučinky je motocyklista Jakub Smrž, který sice žije v Českých Budějovicích, ale velmi akční fanklub má v Hoštejně na Zábřežsku.

Mediálním partnerem Pavučinky je i Jakub Smrž, motocyklový závodník