Zahraje talentovaná nevidomá klavíristka

Šumperk – Návštěvníci cyklu Via lucis, který pořádá volnočasové centrum Doris Šumperk, zve na setnání s talentovanou nevidomou klavíristkou Ráchel Skleničkovou. „J to úžasná nevidomá klavíristka, která má tak vytříbený sluch, že se při hře na pódiu dokáže orientovat jen podle dirigentova dechu. Mluví několika světovými jazyky včetně finštiny a ráda hraje hry na počítači,“ prozradili o svém hostu pořadatelé Via lucis. Koncert se uskuteční v úterý 5. prosince v 18.30 hodin v Klášterním kostele v Šumperku. (zak)

V Mohelnici rozsvítí strom

Mohelnice – Rozsvícení vánočního stromu, který zdobí náměstí Svoboda, připravuje město Mohelnice na úterý 5. prosince od 17 hodin. Součástí programu bude i soutěž o nejhezčí masky a koncert skupiny A. M. Úlet, která bude servírovat vánoční repertoár. (zak)

Do Jeseníku přijede Mikuláš

Jeseník – Nejprve výtvarná dílna ve volnočasovém středisku Duha od 15 hodin a o dvě hodiny později mikulášská nadílka na Masarykově náměstí. Takový je program pro děti a jejich rodiče v úterý 5. prosince v Jeseníku. Ve večerním programu na náměstí také vystoupí Pavel Novák ml. se svou skupinou Family, budou se zpívat koledy a zájemci ochutnají hasičský punč. (zak)

Na náměstí se sejdou čerti

Jeseník – Velká čertovská show se odehraje ve středu 6. prosince od 17 hodin na Masarykově náměstí v Jeseníku
Letos poprvé projdou městem Jeseník hroziví pekelníci. Alpská tradice pro odhánění zlých duchů k nám dorazí v předvánočním období a náměstí tak bude prosyceno nejen vůní svařeného vína, ale i sírou a strachem. (zak)

Galerie zve na mladou fotografku

Šumperk – Galerie Jiřího Jílka pozvala na prosincovou výstavu mladou slovenskou fotografku Lenu Jakubčákovou. Vernisáž výstavy souboru snímků Baba z lesa se uskuteční ve středu 6. prosince v 18 hodin. Výstava potrvá do 31. prosince. (zak)

Knihovna uvítá novou publikaci

Šumperk – Šumperský spisovatel Robert Poch a jeho nová kniha Quinrei – toto bude ve čtvrtek 7. prosince středobodem akce, která se koná v Městské knihovně v Šumperku. Uvítání publikace začíná v 17 hodin. A o čem kniha pojednává? Ve fantazy příběhu desetiletý Vilém v kómatu putuje se svou ještě nenarozenou sestrou Julií, tajemným Mágem, mluvícím kocourem Parcifalem a čarodějem Světlonošem snovou krajinou Qinrai plnou čarovných bytostí, skřetů, podivných zvířat a rostlin. Zde také čelí nejrůznějším dobrodružstvím a nástrahám, jejichž smyslem je nalézt sebe sama a vrátit se do života. (zak)

Trio míří do Mohelnice

Mohelnice – Trio ve složení Jan Schulmeister jun. (klavír), Kateřina Zonová (soprán) a Bedřiška Ponížilová (soprán) bude koncertovat v pátek 8. prosince v Mohelnici. Akce se koná v rámci cyklu kruhu přátel hudby a začíná v 19 hodin v sále místní základní umělecké školy. Vstupné je 70 korun. (zak)

Kolbaba představí jižní Afriku

Zábřeh - Další pozoruhodné setkání s jedním z nejznámějších českých cestovatelů Jiřím Kolbabou, populárním dobrodruhem a cestopisným zpravodajem Rádia Impuls, připravil kulturní dům v Zábřehu na pátek 8. prosince. Návštěvníci se s ním tentokrát vydají na velký okruh jihem Afriky a postupně navštíví Zimbabwe, Botswanu, Svazijsko, Jihoafrickou republiku či Namibii.
Letos šedesátiletý Kolbaba se naplno oddal cestování před pětadvaceti lety, od té doby navštívil 137 zemí, šest až devět měsíců v roce tráví na cestách. V současnosti se připravuje na svou další cestu právě do jižní Afriky.
Jeho zábřežská diashow má začátek v 18 hodin, vstupné činí v předprodeji 150 Kč, v den akce podraží o padesát korun, děti zaplatí za vstup padesátikorunu. (zak)

Muzeum pořádá dvoudenní jarmark

Jeseník – Vlastivědné muzeum Jesenicka připravuje v prostorách Vodní tvrze tradiční jarmark. Zájemci sem budou moci dorazit na nákupy v pátek 8. prosince od 15 do 19 hodin a v sobotu 9. prosince od 9 do 17 hodin. „ Přijďte si vychutnat sváteční atmosféru tradičních trhů v duchu dob minulých se vším, co k tomu patří,“ lákají pořadatelé. (zak)

Apalucha představí v Šumperku album

Šumperk - Silné písničky s osobitými texty okořeněné dráždivou muzikou, která má kořeny v blues, folku, ale jde i do poloh Jiřího Schelingera či Evy Olmerové. Tak zní aktuální a zároveň nejdrsnější album opavské kapely Expedice Apalucha. Nahrávku, kterou muzikanti kolem jedné z nejaktivnějších osob na moravsko-slezské klubové scéně, Jury Bosáka, pojmenovali číslovkou 5, přijede kapela představit do Šumperku. V Sobotu 9. prosince vystoupí od 20 hodin v H-Clubu. (zak)

Vánoční jarmark bude na Komíně

Šumperk - Prodej řemeslných, rukodělných a výtvarných výrobků, vánoční dílny, dětský koutek s hlídáním malých dětí – toto vše a ještě něco navíc připravují pořadatelé s volnočasového centra Doris ve středisku Komín v Šumperku. Vánoční jarmark na komíně se koná v sobotu 9. prosince od 9 do 16 hodin. (hak)

Senioři jsou zváni na besedu

Bludov – Mikulášskou besedu pro seniory má na programu v sobotu 9. prosince kulturní dům v Bludově. V programu vystoupí Staročeští heligonkáři, dětský sbor Pomněnka Šumperk, dětský country skupina, seskupení Discant s Ivanem Zelou. Akce začíná ve 14 hodin. Pro bludovské seniory je vstupné dobrovolné, ostatní zaplatí 70 korun. (zak)

Praděd zve na vánoční pečení

Bludov – Pradědovo dětské muzeum připravila v čase adventu nejrůznější dílničky pro děti a rodiče, nazvané Tatínkovské víkendy. V sobotu 9. a v neděli 10. prosince si budou moci návštěvníci vyzkoušet vánoční pečení, o týden později si návštěvníci dětskéhu muzea budou moci vyrobit zajímavé dárečky. Dílny se konají vždy od 10 do 16 hodin. (zak)

V Rapotíně chystají nadílku

Rapotín - Tradiční Mikulášské odpoledne pro děti připravují organizátoři v sobotu 9. prosince v kulturním centru v Rapotíně. Na akci, která začíná v 15 hodin, bude bohatý program - vystoupí populární postavičky Shrek a Mimoň, děti si budou moci nechat pomalovat obličej nebo si zařádit na skákacím hradu. Kostýmy dětí jsou vítány. Na závěr se dostaví Mikuláš s dárečky. (zak)

V Zábřehu vystoupí Pecková

Zábřeh - Letošní cyklus koncertů Bravo zakončí vskutku na světové úrovni. Se svým programem vánočních a adventních písní do Zábřehu přijede světoznámá operní pěvkyně Dagmar Pecková. Jedinečnou mezzosopranistku doprovodí na jejím koncertu o druhé adventní neděli 10. prosince v sále kulturního domu renomovaný komorní soubor Barocco sempre giovane složený ze špičkových muzikantů.
Dagmar Pecková během své operní kariéry působila v angažmá v drážďanské a berlínské opeře a v řadě dalších významných světových scén. V rámci své koncertní činnosti vystoupila na jevištích koncertních sálů v Curychu, Madridu, Montrealu, New Yorku, Paříži, Vídni a i v jiných světových metropolích. Byla hostem mezinárodních hudebních festivalů a spolupracovala s významnými dirigenty. V roce 1999 obdržela cenu Thálie v oboru opera za roli Carmen v inscenaci pražského Národního divadla.
„Pro zábřežský koncert, který se koná za podpory Nadace Život umělce, si Dagmar Pecková připravila skladby s vánoční tematikou od Antonia Vivaldiho, J. S. Bacha, Giuseppe Torelliho nebo George Bizeta. Chybět nebude ani Česká mariánská muzika Adama Michny z Otradovic či směs vánočních koled,“ uvedl k programu Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Pokud máte zájem získat zdarma vstupenky, zatelefonujte si o ně ve středu 6. listopadu. Soutěžní otázku najdete v týdeníku Moravský sever, který je součástí úterního Šumperského a jesenického deníku, od středy se dá týdeník koupit i samostatně s vloženým televizním magazínem. 

Ve Vidnavě zazní Hej, mistře

Vidnava – Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby Hej, mistře rození neděle 10. prosince od 17 hodin kostel sv. Kateřiny ve Vidnavě. Dílo s množstvím nádherných melodií nastudoval Smyčcový orchestr Jeseník, sbory a muzikanti Jesenicka, sólových partů se ulali: Kateřina Zápecová (soprán), Veronika Pazderová (alt), Miroslav Luňák (tenor) a Jiří Svoboda (bas). Diriguje František Mech. (zak)

Děti se mohou těšit na Čertovskou pohádku

Šumperk – Nedělní pohádka, kterou pravidelně pro děti chystá Dům kultury v Šumperku, tentokrát bude o pekelnících a království, které propadne peklu. Certovská pohádka začíná v neděli 10. prosince v 10 hodin, vstupné je 70 korun. Hraje Divadlo Studna. (zak)

Varhany rozezní mohelnický kostel

Mohelnice – Varhany rozezní kostel sv. Tomáše Becketa v Mohelnici v neděli 10. prosince. Od 17 hodin zde usedne za varhany skvělý interpret Petr Vacek. Pro posluchače si připravil průřez varhanní hudbou Evropy. Vstupné v předprodeji je 60, na místě v den koncertu 80 korun. (zak)

Pro nevidomé zahraje písničkář

Šumperk – Druhý adventní koncert v Šumperku bude ve znamení folku. V neděli 10. prosince od 16 hodin v kostele sv. Jana Křtitele zahraje a zazpívá Petr Maria Lutka. Tento folkový písničkář začínal žertovnými skladbami a bajkami, od 80. let hraje zejména lidové náboženské písničky a balady. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na dobročinné účely pro Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých Šumperk. (zak)

Bára Basiková zazpívá pro Javorník

Javorník – Koncert jedné z našich nejlepších populárních zpěvaček Báry Basikové, se uskuteční v neděli 10. prosince v Javorníku. Akce se koná v sále kina od 18 hodin, vstupenka v předprodeji stojí 200 korun, v den akce o padesátikorunu podraží. Bára Basiková se vydala za hudební kariérou v roce 1980 s kapelou Precedens, od té doby se stále drží mezi nejlepšími zpěvačky, což potvrzuje i v nejrůznějších hudebních anketách. Během své dosavadní umělecké dráhy vydala téměř čtyři desítky alb, účinkuje také v muzikálech. (zak)

Báječná neděle se odehraje v pondělí

Zábřeh - Dalším divadelním kusem, které zábřežský kulturní dům připravil v rámci divadelního předplatného na rok 2017, bude divadelní režijní debut herecké legendy Ivy Janžurové s názvem Báječná neděle v parku Crève Coeur.
V cituplné komedii, v níž se v jednom dni protnou osudy čtyř ženských hrdinek, účinkují také Sabina Remundová, Barbora Munzarová a Lucie Žáčková. Na zajímavé představení se milovníci divadla mohou těšit v pondělí 11. prosince.
Pořadatelé ze Zábřežské kulturní upozorňují, že vstupenky jsou již dlouho vyprodány, stále však probíhá doprodej posledních vstupenek na lednové tituly Moje hra s Jiřím Bartoškou a Římské noci v hlavních rolích se Simonou Stašovou a Oldřichem Víznerem. (zak)

4TET přiveze hity do Mohelnice

Mohelnice - Vokální seskupení 4TET v čele s Jiřím Kornem přijede za svými příznivci v pondělí 11. prosince do Domu kultury v Mohelnici. Seskupení je známé špičkovým výkonem, originálními kostýmy a jedinečnými aranžemi známých hitů. S Jiřím Kornem se představí Jiří Škorpík, Dušan Kollár a David Uličník. Gentlemani v cylindrech zazpívají od 19 hodin, vstupné je 590 nebo 550 korun. (zak)

Retro nabídne výstava krajek a papírových betlémů

Zábřeh - Vernisáž výstavy krajek a papírových betlémů, která se uskuteční v úterý 12. prosince v galerii zábřežského kina Retro, naváže na loňskou velmi úspěšnou akci mohelnického Spolku ručních řemesel. „Představí nejen novou tvorbu členek spolku v paličkované krajce, ale předvánočně nás naladí také papírovými betlémy. Vernisáž výstavy doplní prodej originálních rukodělných výrobků a módní přehlídka, která vloni vzbudila u přítomných nadšený ohlas,“ uvedla vedoucí kina Věra Smrčková. Vstup na akci, která začne v 17 hodin, je volný. Výstava Spolku ručních řemesel Mohelnice v Retru potrvá až do 14. ledna. (zak)

Klasika Viva hostí komorní soubor

Šumperk - V prosincové části cyklu Klasika Viva se návštěvníci mohou těšit na vánoční koncert komorního souboru Musica Bohemica. Koncert se uskuteční v úterý 12. prosince od 19 hodin v klášterním kostele. Soubor, který kromě vlastních skladeb interpretuje také hudbu historickou, natočil i hudbu k několika filmům a divadelním hrám, spolupracuje s českým rozhlasem a televizí. Má za sebou koncertování nejen po celé Evropě ale i v zámoří. Vstupné je 200 korun, s věrnostní kartou přijde lístek na polovinu.

Pokud máte zájem získat zdarma vstupenky, zatelefonujte si o ně ve středu 6. prosince. Soutěžní otázku najdete v týdeníku Moravský sever, který je součástí úterního Šumperského a jesenického deníku, od středy se dá týdeník koupit i samostatně s vloženým televizním magazínem.

S moravským bandem zazpívá Ilona Csáková

Zábřeh - Žádaný předvánoční koncert populárního Moravia Big Bandu, který bývá jedním z vrcholů zábřežské koncertní sezony, se v letošním roce uskuteční v úterý 12. prosince.
Hostem zábřežského orchestru letos bude přední česká zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, interpretka hitů Proč mě nikdo nemá rád, Tornero nebo Amsterdam a v současnosti především žádaná muzikálová herečka Ilona Csáková. Ta bude spolu se zpěváky „velkého bandu" rozbalovat jeden hudební dárek za druhým, tradičně to budou písničky z tvorby předních autorů jazzové, swingové i populární hudby.
„Nabídka vánočního koncertu Moravia Big Bandu se opět setkala s mimořádným ohlasem, v současné době je k dispozici několik málo posledních vstupenek,“ sdělil Zdeněk David, jednatel Zábřežské kulturní. (zak)

Doris pozvala psychopatologa

Šumperk – Psychologie, umění a výchova – to jsou témata, kolem kterých se budou pravděpodobně nejvíce točit otázky lidí, kteří se chystají na další díl cyklu Via lucis. Ten připravuje šumperské volnočasové centrum Doris na úterý 12. prosince. Hostem pořadu s názvem Moc, bezmoc a nemoc současné výchovy bude psychopatolog, spisovatel a výtvarník Andrej Drbohlav. Beseda se uskuteční v sále vily Doris od 18.30 hodin, vstupné je 50 korun. Andrej Drbohlav se dlouhodobě věnuje analýze profilu sériového vraha a dalším extrémním formám behaviorální patologie a psychopatologie. „Vystudoval behaviorální patologii na univerzitě v Hradci Králové, kde pak pět let tentýž obor učil. Svůj výzkum zaměřuje na vývoj patologie chování a osobnosti u dětí a dospělých. Věnuje nejhorším formám deformace osobnosti a chování, jaké v prostředí lidské společnosti mohou vzniknout,“ představili svého hosta pořadatelé.
Druhou profesí je Andrej Drbohlav výtvarník a designér, používá autorský pseudonym Andy Reiben. Založil virtuální uměleckou galerii Buyfeel, která zastupuje tuzemské i zahraniční výtvarníky. (zak)

Herci vystoupí na Hlavní třídě

Šumperk – Vánoční pásmo si připravili pro zpříjemnění adventního času členové souboru Divadla Šumperk v úterý 12. prosince. Vystoupení, které proběhne na Hlavní třídě u divadle se uskuteční od 16 do 18 hodin. (zak)

Hradčanský orchestr přiveze vánoční atmosféru

Šumperk – Skladby Bacha, Mozarta, Dvořáka či Smetany v originálních aranžmá, ale i hudba let 30. až 40. z časů Oldřicha Nového či nestárnoucí lidové písně – takový bude program předvánočního koncertu, který se koná v pátek 15. prosince v 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku. Hrát bude rapotínský rodák Josef Kocůrek a jeho Pražský hradčanský orchestr. Předprodej vstupenek je v šumperském infocentru a na Obecním úřadě v Rapotíně. Na koncert bude vypraven autobus, který odjíždí v 18.15 od rapotínských skláren. (zak)