Komplex pod Křížovým vrchem získal během uplynulého tři čtvrtě roku nová okna a dveře, dělníci též zateplili jeho fasádu. Ta změnila barvu z bílé na světle béžovou. Vstupní část objektu je zelená, okna jsou podobně jako sokl šedá.

„Barvy jsou docela decentní. Když už je to tak velký barák, aspoň lépe zapadne do okolí. Křiklavě oranžový, modrý nebo zelený by vypadal hrozně," míní Helena Augustová, která má na budovu výhled z protějšího kopce.

Zateplení Pentagonu bylo nutné kvůli masivním únikům energií. Díky třiapadesátimilionové investici ušetří veřejné rozpočty velké sumy peněz na vytápění objektu. Právě kvůli provozní nehospodárnosti a špatnému technickému stavu se z budovy chtěly vystěhovat státní instituce. Jejich úmysl se jesenické radnici podařilo zastavit právě pod příslibem rekonstrukce.

Práce budou pokračovat příští rok změnou dispozic vnitřních prostor objektu. To podle odhadů vyjde bez DPH na 21 milionů korun. Město již vysoutěžilo projektanta, který navrhne úpravy prostor, v nichž státní instituce sídlí. Již nyní je jasné, že akce bude velmi logisticky náročná.

„Rekonstrukce bude probíhat za plného provozu. Mezi jednotlivými patry se budou muset tahat počítačové sítě, přesouvat se kanceláře. Toto osobně vidím jako největší riziko," řekl starosta Jeseníku Adam Kalous.

V konstrukcích v okolí kuchyněk či toalet se navíc nachází azbest. Podle místostarosty Jeseníku Petra Procházky by však neměl představovat problém. Tyto části mají stavbaři obejít.

„Do některých částí by se nemělo zasahovat. Studie je navržena tak, že by tento problém neměl vzniknout," řekl místostarosta Procházka.

Poslední etapou, kterou město výhledově plánuje na rok 2017, je rekonstrukce prostor, které v Pentagonu využívají městští úředníci. Do něj by se následně měli přestěhovat úředníci samosprávy z budovy na ulici Tovární. Lidem tak skončí obíhání veřejných institucí, většina úředníků ve městě bude sídlit v jedné budově.

Budovu zvanou Pentagon postavily v roce 1974 jako své ředitelství Rudné doly. V 90. letech objekt odkoupil stát a umístil zde sídlo okresního úřadu. „V roce 2009 byla stavba státem převedena za symbolickou jednu korunu jesenické radnici," doplnila mluvčí Městského úřadu Jeseník Lucie Tenekedzi.