Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových připravuje novou podobu smlouvy, která by měla být pro město schůdná.

„Ředitel úřadu chápe naši jednoznačnou podmínku. Datum, dokdy nesmí město budovu prodat, musí být totožné s termínem možného odchodu státních institucí z Pentagonu,“ uvedl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Podle posledních informací očekává nový návrh smlouvy už tento týden. Dokument by měl být mnohem schůdnější než původní návrh smlouvy.

Naposledy totiž stát nabídl objekt k bezúplatnému převodu za dvou podmínek. První byla ponechat v něm státní organizace až do roku 2012. Město zároveň budovu nesmělo prodat po dobu deseti let, to znamená do roku 2018.

To bylo pro Jesník nepřijatelné. Pokud by totiž státní organizace Pentagon opustily, obrovský kolos by pak zůstal poloprázdný. Sídlí zde totiž úřad práce, hygiena i pobočky nejrůznějších ministerstev. kanceláře státních institucí zabírají téměř polovinu rozsáhlého objektu.

Už 12. května by o nové nabídce měli jednat zastupitelé. Pokud představitelé města navrhovanou smlouvu odsouhlasí, dostane ji k projednání vláda.

Způsob jednání státu se vedení jesenické radnice příliš nelíbí. Stát se megalomanské stavby, která potřebuje kompletní rekonstrukci za minimálně sto milionů korun, chce za každou cenu zbavit. K institucím však přistupuje různě. „Zarazila nás informace generálního ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který nám potvrdil, že budovu nabídli spolu s dvěma sty padesáti miliony korun ministerstvu práce a sociálních věcí. To ale objekt odmítlo převzít. Údajně si chce pro jesenický úřad práce postavit novou budovu. To je pro nás zarážející informace, protože slibovaných 250 milionů korun na celkovou rekonstrukci Pentagonu stačí,“ nechápe rozhodnutí ministerstva starosta Procházka.

Navíc městu Jeseník stát nabízí jen zlomek této částky. „Budeme usilovat o finance na opravu. Ve hře jsou konkrétní částky, které zatím nebudu prozrazovat, ale jde o desítky milionů korun,“ řekl Procházka.

V budově volá po opravě téměř vše. Objekt potřebuje opravu střechy, kterou zatéká, nutná je výměna oken, zateplení, rekonstrukce elektroinstalace i rozvodů vody.