Na Šumperku, kde je 78 obcí, zvítězili komunisté ve 42 z nich, sociální demokraté bodovali ve 23, koalice pro Olomoucký kraj, kterou tvořili lidovci a zelení, si zapsala 13 vítězství. ODS měla nejvíce procent pouze v Hraběšicích.

Na Jesenicku, kde je 24 obcí, si jedenáct vítězství připsali sociální demokraté, v deseti obcích se radovali komunisté. Koalice pro Olomoucký kraj. ODS A TOP 09 shodně bodovali pouze v jedné obci

Na Šumperku je baštou sociálních demokratů Loučná nad Desnou, získali zde přes 56 % hlasů. Hlasování zřejmě odráží spokojenost lidí se starostou Pavlem Martínkem, který je členem ČSSD.

Na Jesenicku slavili největší úsměch sociální demokraté ve Staré Červené Vodě, kde pro ně hlasovalo téměř 48 % voličů. V zastupitelstvu obce nemá ČSSD žádné zastoupení.

Hned ve dvou obcích na Šumperku získali komunisté přes padesát procent – v Krchlebech (58,5 %) a Maletíně (52,6 %)

Na Jesenicku komunisté nikde nezískali více než 40 procent. Nevíce hlasů pro tuto stranu odevzdali voliči v Kobylé nad Vidnavkou (37 %) a v Mikulovicích (35,1 %)

Kdyby se určoval vítěz podle toho, komu přibylo ve srovnání s předchozími volbami do krajského zastupitelstva hlasů, jednoznačně by na Šumperku i Jesenicku zvítězili komunisté. Na Šumperku získali ve srovnání s volbami v roce 2008 o 5,11 procenta hlasů více, na Jesenicku dokonce o 8, 45 procenta.

Největší propad naopak zaznamenali sociální demokraté. V roce 2008 je na Jesenicku volilo o téměř 12 procent občanů více než tento víkend. Na Šumperku ČSSD dopadla podobně, v letošních volbách zde tato strana přišla dokonce o více než 13 procent příznivců.

Velké ztráty zaznamenala i vládní ODS. Na Šumperku ji letos dalo hlas o 10,8 procenta voličů méně než před čtyřmi lety, na Jesenicku zisk občanských demokratů klesl o 8,5 procenta.

Nejpilnější voliči na Šumperku jsou obyvatelé Janoušova, volební účast se v této obci vyšplhala na 71,79 procent, více než polovina voličů odevzdala své hlasy také v Paloníně, Svébohově a Šléglově. Ve dvaceti obcích volební účast překročila 40 procent. Průměrná volební účast na Šumperku je 35,2 procenta.

Na Jesenicku volební účast ani v jedné obci nepřekročila čtyřicetiprocentní hranici, nejvíce lidé přišli vhodit do volební urny obálku ve Velkých Kuněticích (38,4 %). Volební účast na Jesenicku je 34,8 procenta.

Nejmenší zájem o volby na Šumperku byl ve Vikanticích, zde své hlasy odevzdalo 13,7 procenta voličů. V celkem devíti obcích byla volební účast pod třiceti procenty.

Rekordmanem v nejnižší volební účasti na Jesenicku je Stará Červená Voda s 22,18 procenty, pod třicetiprocentní hranici se dostaly celkem čtyři obce.

Dvě vládní strany – ODS a TOP 09 – si „vysloužily" od svých voličů hned několik nul. Top 09 nezískala ani jeden hlas v šesti obcích – v Bušíně, Hynčině, Jakubovicích, Janoušově, Krchlebech. Rejcharticích a ve Vyšehoří. ODS skončila s nulou v Hynčině, Kopřivné, Polici, Šléglově, Vikanticích a ve Staré Červené Vodě na Jesenicku.

Velkou smůlu měla kandidátka NEZÁVISLÝCH, v jejichž čele stála mohelnická advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Na to, aby se dostala do krajského zastupitelstva, jí chybělo jen pár hlasů – potřebovala jich získat jen o pět setin procenta více, aby překročila volitelnou pětiprocentní hranici. NEZÁVISLÍ získali na Šumperku téměř deset procent, neuspěli však na Jesenicku, odtud si odnesli jen dvě a půl procenta.

NEZÁVISLÍ bodovali hlavně v Mohelnici, odkud Jana Zwyrtek Hamplová pochází. Její seskupení překročilo pětiprocentní hranici pouze na Šumpersku. Na tomto příkladu je vidět, že kandidátka, která má regionální charakter, má málo šancí bodovat v krajských volbách.

Převážně mladí lidé odevzdávali hlasovací lístky České pirátské straně. Na Jesenicku získali piráti nejvíce hlasů v Kobylé nad Vidnavkou (4.34 %), na Šumperku byl v tomto ohledu rekordmanem obec Branná, kde si Piráti „vysloužili" osm procent. Přes čtyři procenta získali také v Hrabišíně a Rejcharticích. V celém Olomouckém kraji získali 2.11 procenta.

V jednom se Šumpersko a Jesenicko stoprocentně shodlo - stranou, která získala nejméně hlasů jsou Republikáni. V obou regionech jejich kandidátka nepřekročila 0,3 procenta, a byla tak na posledním místě z 18 uchazečů o křesla v krajském zastupitelstvu.

Totálním propadákem byly také krajské volby pro Národní socialisty Jiřího Paroubka. Na Šumperku pro ně odevzdalo hlasy jen půl procenta voličů, na Jesenicku necelé tři desetiny. V Olomouckém kraji Paroubkovci získali 0,32 procenta hlasů.

V senátních volbách převálcoval šumperský starosta Zdeněk Brož, který figuruje jako nezávislý kandidát KDU-ČSL, Vladimíra Vlčka z ČSSD. Brož získal 7 578 hlasů, Vlček jich měl o 832 méně. Ještě však není zdaleka rozhodnuto – druhé kolo je oba čeká o víkendu.