Lidem se k volbám moc nechtělo

Šumpersko, Jesenicko – Hluboko volební účastí v České republice, která byla 18,2 procenta skončily okrase Šumperk a Jeseník. Na Šumpersku přišlo k urnám 16150 voličů, což je 15, 97 procenta, na Jesenicku bylo volit pouze 4648 osob, což znamenalo 14,14 procenta.

Ve třech obcích na Jesenicku – v Černé Vodě (9,26%), Velké Kraši (8,68%) a ve Staré Červené Vodě (4,58%) nepřesáhla volební účast desetiprocentní hranici. Do volebních místností zde zamířilo pouhých 24 občanů z 524 voličů. Jen ve dvou obcích – v Hradci Nové Vsi (22,53) a Kobylé nad Vidnavou (21,45 %) – překročila dvacet procent. Na Šumpersku dokonce ve dvou obcích přišlo k urnám více než třicet procent voličů ve dvou obcích – v Hoštejně (30,27 %) a v Janoušově (66.67 %). V této obci přišlo odevzdat svůj hlas 26 voličů z 39.

Výsledky na Mírově ovlivnili i vězni

Mírov – Josef Nešpor z volební komise na Mírově tipoval, že odsouzení, kteří si odpykávají svůj trest v jedné z nejtěžších českých věznic, budou tentokrát tvořit většinu hlasujících ve volbách do Evropského parlamentu.

Nakonec to tak nebylo. K volebním urnám přišlo v malé obci na Mohelnicku pětašedesát lidí. Sedmadvacet z nich přitom tvořili nedobrovolní obyvatelé zdejšího hradu.

Už potřetí hlasoval ve věznici Martin. Prozradil, že volil Romskou demokratickou stranu. „Myslím si, že Evropská unie nám zatím spíš nařizuje, ale právě to by se mělo změnit. Proto jsem šel volit," zdůvodnil své rozhodnutí Martin.

V obci nakonec dostali nejvíce hlasů komunisté. Dvanáct obálek s jejich kandidátní listinou jim zaručilo zisk téměř osmnácti a půl procenta hlasů. Jen o tři hlasy méně získali socialisté. Vzhledem k malé účasti to ale nestačilo ani na čtrnáct procent.

Na Jesenicku bodovala ČSSD, na Jesenicku TOP 09

Šumpersko, Jesenicko – Nováček, který vůbec poprvé ve volbách překročil celostátně magickou pětiprocentní hranici, Strana svobodných občanů, moc velkou podporu na Šumpersku a Jesenicku nezískal.

Na Jesenicku si vysloužil více než pět procent jen ve čtyřech obcích ze čtyřiadvaceti, na Šumperrsku bodovali Svobodní ve 13 obcích z 88. Přes deset procent získala strana v Černé Vodě (13,4 %) a v Ostružné (15,38 %), v Nemili Svobodní měli přesně deset procent.

Na Šumpersku suverénně zvítězila TOP 09, která dosáhla prvenství v 31 obcích, druhá nejoblíbenější byla ČSSD, ta si odnesla pomyslné zlaté medaile v 21 obcích. Na Jesenicku všechny strany jasně válcovala ČSSD. Ta zde získala nejvíce hlasů ve 14 obcích, naopak TOP 09 zde nezvítězila ani jednou.