Ti, kdo poctivě vyvážejí jímky, což přijde na tisíce korun ročně, výrazně ušetří, těm, kdo zatím vypouštějí odpadní vody volně do přírody, náklady naopak přibudou.

Ještě letos na jaře začne kanalizaci budovat Svazek obcí Povodí Loučka, jehož členy jsou i Lesnice a Leština. Obě poslední obce už kanalizaci mají, ale v Lesnici bude nutné rozšířit přečerpávací stanici a v Leštině, na samém konci systému, se musí rozšířit čistírna odpadních vod.

„Pro náš region je to stavba století, nejdražší investice, jakou tu kdo pamatuje. Celkem si vyžádá téměř dvě stě milionů korun, z toho 135 milionů uhradí evropská dotace. Další finanční prostředky přislíbilo hejtmanství Olomouckého kraje,“ informoval starosta Brníčka Jiří Bartoš (nez.).

Částka dvě stě milionů je srovnatelná se sumou, jakou v průměru tvoří roční rozpočet města Zábřeha. Svazek obcí využil jednu z posledních možností, jak kanalizaci s pomocí dotace vybudovat. Bez ní by obcím časem hrozily vysoké pokuty za znečišťování životního prostředí.

Kanalizace bude samospádová, což sice znamená nákladnější výstavbu, ale provozní náklady jsou pak nižší než u kanalizace vakuové.

„Přesnou výši stočného ještě neznáme, stanoví se až po zkušebním provozu. Ale každopádně vyjde rodiny několikanásobně levněji než vyvážení žumpy,“ podotkl Jiří Bartoš.

Dodavatele stavby už obce vybraly, zbývá ještě dokončit výběrové řízení na úvěr, který si Svazek obcí Povodí Loučka vezme na úhradu vlastního podílu. Brníčko, Hrabišín a Dlouhomilov pak budou dluh postupně dvacet let splácet. Vedení Svazku teď pracuje na výběru bankovního ústavu, který úvěr poskytne, v březnu předá firmě staveniště a v dubnu se začne stavět. Práce potrvají do podzimu 2013, kdy má začít zkušební provoz.

Pokud by s financováním pomohl kraj, nemusely by se obce tolik zadlužit. Splácení kanalizace je totiž značně zatíží. Například Brníčko bude muset splácet stejně jako Dlouhomilov asi deset milionů korun, jeho roční rozpočet je přitom necelých šest milionů.
„Kdyby nám kraj pomohl, mohl by náš dluh být o třetinu nižší a další rozvoj obce by nemusel stagnovat,“ řekl starosta Jiří Bartoš.