Okresy Šumperk a Jeseník totiž patří v Česku k těm, kde lidé pobírají nejnižší důchody. Na Šumpersku je to ve srovnání se zbytkem republiky pátá nejnižší částka, Jesenicko dokonce spolu s okresem Znojmo tabulku uzavírá.

Podle statistik České správy sociálního zabezpečení činil ke konci loňského roku průměrný starobní důchod v okrese Šumperk 12 935 korun, v okrese Jeseník 12 689 korun. Nutno dodat, že o této částce si mnozí senioři mohou nechat jenom snít. Jednak se jedná o průměrný údaj, takže mnozí na svém účtu či v peněžence vidí každý měsíc nižší sumu, jednak ženy v průměru pobírají o téměř pětinu menší penzi než muži.

Lékaři Nemocnice Šumperk provedou ročně osm tisíc operací.
Šumperská nemocnice se vrací k operacím. Odložit jich musela devět set

Nová televize či hromada knížek

Jestliže ale vyjdeme z průměrné částky, znamená pětitisícový příspěvek pro důchodce na Jesenicku přilepšení k prosincové penzi o dvě pětiny. Pokud zůstaneme u pojmu rouškovné, za zmíněných pět tisíc korun lze pořídit dva a půl tisíce jednorázových roušek. Ale třeba také novou televizi, slušnou hromádku knížek nebo vánoční dárky pro velkou část rodiny.

Z odpovědí seniorů, které Deník oslovil do ankety k tématu rouškovného, ostatně vyplývá, že sami sebe mnohdy nevnímají jako skupinu, která v současné situaci potřebuje finanční příspěvek nejvíce. V odpovědích se opakovaně objevuje zmínka, že oni sami nebo jejich známí věnují sumu od státu na dobročinné účely.

„V informačním centru Katovna je každoročně strom splněných přání. Letos jsem se rozšoupla trochu víc,“ uvádí například Hana Holcnerová z Jeseníku.

Městská knihovna v Šumperku
Šumperská knihovna je druhá nejlepší v republice

ANKETA

Příspěvek 5000 korun pro důchodce. Co na něj říkáte, a co za ty peníze pořídíte?

Alena Hammerová, 86 let, Šumperk

Alena Hammerová, ŠumperkZdroj: archiv respondenta

Informace o takzvaném rouškovném jsem nijak nevyhledávala. Mám slušný důchod a ta jednorázová dávka není pro mě v mém věku až tak důležitá. Před Vánoci je to samozřejmě příjemné. Pro některé mé vrstevníky je spíš špatná ta izolace související s epidemií, když blízcí z rodiny onemocní, jsou v karanténě nebo se prostě setkávání bojí. A mám známé v mém věku, kteří rovnou řekli, že ty peníze dají na dobročinné účely.

Petr Možný, 73 let, Šumperk

Petr Možný, ŠumperkZdroj: archiv respondenta

Bez pěti tisíc korun by se důchodci obešli. Většina si jich stěžuje, že má málo peněz, ve skutečnosti obvykle mívají našetřeno. Jsou to lidé staré školy, myslí na zadní kolečka. V současné době je zbytečné, aby stát vyhazoval tolik peněz, když jsou třeba jinde – pro domovy důchodců, hendikepované nebo pro děti

Bohumil Tesař, 79 let, Šumperk

Bohumil Tesař, ŠumperkZdroj: archiv respondenta

Pokud se poslanci a další celou dobu nestyděli si přidávat peníze a nestydí se ani teď, tak se ani já za pětitisícový příspěvek nestydím. V současné době chodím nakupovat jednou týdně, nakupuji stejný sortiment a je patrné, že zboží zdražuje.

Jaromír Vítek, 69 let, Mohelnice

Jaromír Vítek, MohelniceZdroj: archiv respondenta

Jsem rád, že pět tisíc korun přišlo, že ke svému dělnickému důchodu něco dostanu. Ale je to rozporuplné. Aby ten příspěvek neměl vliv na zadlužení země. Možná by se měly hledat rezervy jinde, kde jsou lidé až moc přepláceni. Peníze využijeme duchaplně na potřeby pro domácnost

Hana Holcnerová, 60 let, Jeseník

Hana Holcnerová, JeseníkZdroj: archiv respondenta

Ministryně financí příspěvku říká rouškovne pro důchodce. Přitom jsme jediná homogenní skupina, kterou Covid finančně neohrozil. Mnohé domácnosti, hlavně samoživitelů s více dětmi, se dostaly do existenčních potíží. Tito lidé potřebují finanční výpomoc. Nevyžádané peníze od státu proto použiji k nákupu dárků dětem z těchto rodin.