Autory petice jsou zastupitelé Jan Kubíček (KDU-ČSL), který se této problematice dlouhodobě věnuje, a bývalý starosta města Antonín Navrátil (TOP 09), jenž je dnes v opozici.
Upozorňují, že společnost ČEZ Energetické služby (ČEZ ESL) dodává teplo do dvou tisíc mohelnických bytů za cenu 764 koruny za gigajoule, což je o sto padesát korun více, než je průměrná cena v České republice. Při průměrné spotřebě pětatřicet gigajoulů za rok to na jeden byt dělá asi pět tisíc korun navíc.
„Podle tabulek Energetického regulačního úřadu je u nás cena tepla o 153 koruny vyšší než je republikový průměr. Když tady máme třetí nejdražší teplo v České republice, něco není v pořádku," uvedl Jan Kubíček.
Podle ředitele společnosti ČEZ Energetické služby Daniela Moryse je cena tepla v Mohelnici jen o šestašedesát korun nad průměrem v ČR.
Autoři petice s tím nesouhlasí. „ČEZ udělal malou fintu, z 1610 dodavatelů si vybral čtyřiaosmdesát nejdražších. Tím průměrná cena vzrostla. Při stanovování požadavku na snížení ceny o padesát korun jsme ale respektovali stanovisko ČEZ, i když já sám mám představu, že zlevnění by mohlo být ještě větší," řekl Jan Kubíček.
Starostka města Jana Zwyrtek Hamplová už dříve na petici reagovala tak, že je v tomto znění nesmyslná. „Je to podobné, jako kdyby někdo sepisoval petici za snížení ceny chleba v obchodech. Petice nemůže nic změnit, protože dodavatel tepla není městskou společností," uvedla starostka města.
Zastupitelé po dlouhé diskusi jen vzali text petice na vědomí. I to se ale podařilo až při opakovaném hlasování.
Návrh autorů petice, aby město tlačilo na ČEZ ESL tím, že podmíní souhlas s výstavbou kogenerační jednotky na výrobu tepla, kterou společnost ve městě plánuje, právě snížením ceny o padesát korun za gigajoule, v hlasování neprošel.
S výstavbou kogenerační jednotky totiž zastupitelé už jednou vyslovili souhlas, a to na červnovém zasedání.
Neuspěl ani další návrh Jana Kubíčka, aby si zastupitelé při projednávání těchto otázek vždy vyžádali stanovisko majitelů bytů, tedy Stavebního bytového družstva Zábřeh a sdružení vlastníků bytových jednotek.
„Jde o to, aby město organizačně podporovalo jednotnou tvář majitelů bytů vůči dodavateli tepla, aby měli všichni stejné ceny. Je to zásadní otázka," míní Jan Kubíček.
Společnost ČEZ ESL přišla do Mohelnice poté, co zkrachovala městská společnost ESMO. Město tehdy nemělo peníze na to, aby ji zachránilo, a zajistilo si tak přímý vliv na cenu tepla. Smlouva mezi Mohelnicí a ČEZ ESL platí až do roku 2020.