„To nejdůležitější, což jsou budovy a pozemky, je již rozděleno, jednání mezi vedením obcí Sobotína a Petrova probíhají zcela korektně a bez problémů. Nyní nabízíme k prodeji nepotřebnou a vyřazenou techniku, o výtěžek se obě obce rozdělí,“ řekl starosta Petrova nad Desnou Jan Vaníček.

Je ovšem možné, že kuriózní tečku za dělením majetku udělá vymazání železniční zastávky Sobotín z jízdních řádů. Petrovští zastupitelé totiž navrhli její přejmenování na Petrov - konečná, zastávka se totiž nachází na petrovském katastrálním území.

„Návrh jsme předložili Svazku obce údolí Desné, která železniční trať provozuje a vlastní i budovy zastávek. Valná hromada se návrhem zabývala, ale zatím se nevyslovila pro ani proti,“ vysvětlil starosta Vaníček.

Podle místopředsedkyně Svazku obce údolí Desné, která je zároveň místostarostkou Sobotína Miroslavy Čermákové, valná hromada svazku rozhodnutí o přejmenování odložila o rok.

„Osobně si myslím, že přejmenování nádraží by bylo zbytečné plýtvání financemi, které by si vyžádala výměna tabulí i tiskovin. Nádraží v Koutech nad Desnou se také nachází v místní části Rejhotice a nikomu to nevadí. Změna by mohla lidi mást,“ domnívá se Čermáková.

Katastrální hranice Petrova i Sobotína vedou totiž poměrně krkolomně, například v katastru Petrova se nacházejí všechny tři železniční zastávky tratě Desná. Petrovu připadly po rozdělení také dvě mateřské školy, i základní škola a na jeho území se také nachází bývalá továrna na výrobu kol. Hranice katastrů protínají komplex budov zdravotnického a sociálního zařízení Diakonie, takže pacienti ze tří budov „bydlí“ v Sobotíně, jedna budova se ale již stojí v Petrově.

V nadcházejících komunálních volbách hodlá kandidovat drtivá většina petrovských zastupitelů, kteří po osamostatnění obce svůj mandát získali na necelých deset měsíců.

„V zastupitelstvu jsou lidé, kteří mají zájem pro obec něco udělat. Již jsme naplánovali řadu investičních akcí, na které se pokusíme získat dotace, většinou jsou to problémy, které obyvatele Petrova dlouhodobě trápily. Jedná se například o chybějící chodníky, opravu vodovodu či kanalizace, výměnu autobusových zastávek,“ konstatoval petrovský starosta Jan Vaníček, který v nadcházejících volbách rovněž na kandidátce bude figurovat.