„Přípravný výbor dělá zatím neoficiální přípravy na samostatné fungování obce. Koupili jsme již budovu, která kdysi patřila bývalému Velamosu, kde bude sídlit obecní úřad. Další kroky budeme podnikat podle instrukcí krajského úřadu,“ vysvětlil sdělil člen přípravného výboru Karel Kulich.

Majetkové vypořádání Petrova a Sobotína nebude nijak jednoduché. Už proto, že katastrální hranice obou celků lze označit přinejmenším jako krkolomné. Na území Petrova po rozdělení budou například dvě mateřské školy, základní škola i bývalá továrna na výrobu kol. Na území Petrova se nachází také dvě vlakové zastávky, jedna ovšem nese název Sobotín.

Hranice katastrů vede také komplexem budov Diakonie, takže pacienti z jedné budovy budou mít adresu v Sobotíně, z druhého domu zase v Petrově. Přípravný výbor předpokládá, že obec Petrov bude hospodařit s přibližně patnáctimilionovým rozpočtem.

„Rozdělením majetku se zatím nezabýváme, protože to bude úkol nového zastupitelstva Petrova i Sobotína. Nepředpokládáme ale, že by nastaly problémy,“ dodal Kulich.

Obyvatelé Petrova budou volit nové zastupitele, ale obmění se také zastupitelstvo Sobotína. Mandát v Sobotíně totiž po novém roce ztratí ti zastupitelé, kteří mají trvalé bydliště v Petrově. Jedním z nich je i místostarosta Sobotína Luboš Mátych. „Rozhodně nevylučuji, že ve volbách do petrovského zastupitelstva budu kandidovat. Je to velmi pravděpodobné, ale bude to otázkou dalších jednání,“ řekl Mátych.

Referendum o odtržení místní části Sobotína iniciovala skupina petrovských občanů, kteří byli nespokojeni. Argumentovali především tím, že obec Sobotín své okrajové části opomíjí. Petrov nad Desnou byl samostatnou obcí od roku 1946 do roku 1980, kdy byl připojen k Sobotínu. Za války byl naopak Petrov pod správou Rapotína. V Petrově žije 1260 obyvatel, Sobotín jich má 1200. Katastrální území Petrova zahrnuje 1220 hektarů, rozloha katastru Sobotína je trojnásobně větší.

Referendum o odtržení Petrova se konalo již v roce 1995, osamostatnění Petrova ale neprošlo o pouhých 20 hlasů. Rozhodlo až referendum na podzim 2008.