„Mistrovství pronásledují pro plachtění nepříliš dobré meteorologické podmínky. Nicméně Pavlína v nich umí dobře létat, což se projevuje právě teď,“ komentuje výsledky Horáčkové bývalý trenér české reprezentace Jaroslav Vach.

Na světovém mistrovství, které se koná teprve počtvrté, o medaile bojuje celý český tým bezmotorových pilotek. Pod vedením reprezentačního trenéra Petra Krejčiříka závodnice absolvovaly čtyři disciplíny a mistrovství je již ve druhé polovině. O vítězkách se rozhodne v neděli 22. července. Medailové šance mají také Jana Vepřeková a Jana Trešlová, které se na šumperském letišti představily na květnovém 14. plachtařském mistrovství České republiky.
Na mistrovství světa žen v bezmotorovém létání soutěží čtyřiačtyřicet závodnic z jedenácti států. Závodnice jsou rozděleny ve třech soutěžních třídách - klubové, patnáctimetrové a standardní.

Světové mistrovství žen se začalo konat teprve před čtyřmi lety, plachtařek totiž předtím nebylo mnoho, a tak soutěžily společně s muži. „S muži mohou závodit i nyní, ale šance na vítězství jsou u žen malé. Muži totiž létají jinak a zpravidla dosahují lepších výsledků. Možná více riskují,“ vysvětlila mluvčí Aeroklubu České republiky Eva Maixnerová.

Česká republika patří spolu s Německem a Velkou Británií mezi plachtařské velmoci. V posledních pěti letech naši reprezentanti získali čtyři tituly mistrů světa.