Soutěž nemá u nás obdobu. Před lety se zrodila v hlavě hasiče Ladislava Salvy z Vidnavy jako doplněk celoročního závodu Plamen na lepší protrénování dovedností mladých hasičů.

Při uzlové štafetě musí pětičlenný tým pracovat jako dobře namazaný stroj. Chyba jednoho ohrozí výsledek týmu. „První musí přeběhnout lavici, uvázat lodní uzel a předat štafetu. Druhý podběhne lať a dělá tesařský uzel. Třetí člen napojí a na konci odpojí proudnici a váže plochou spojku. Čtvrtý z týmu po našroubování koše na savici váže zkracovačku a na posledním je přenesení hasicího přístroje a úvaz na proudnici,“ popsal úkoly vedoucí domácího týmu Jan Konečný.

Nervozita před startem každého družstva se dala krájet. „Bojím se, že mi spadne hasicí přístroj. To by bylo deset trestných bodů,“ svěřila se Lucka Koláčková z Vidnavy. „Já zase, že nezašroubuju koš a neudělám dobře zkracovačku,“ přidala se její kamarádka Pavla Kubáňová. Všichni přitom chtěli od porotců slyšet dobrý. Toto slovo znamenalo nula trestných bodů.

Trenéři před startem ještě na poslední chvíli zásobovali své svěřence radami. „Kristýnko, když uvidíš, že ti nejde uvázat uzel, polož to a utíkej, ať neztrácíte čas,“ radil Jan Konečný. Slova padla na úrodnou půdu. Tým z Písečné je nejmladší, ale na domácí půdě zvítězil. Prvenství mezi staršími žáky si vybojovali hasiči z Jeseníku.