O tom, že se v Písečné schyluje ke změně, se v obci mluvilo už dlouho. Hlavními rivaly byl starosta Petr Slovák (Starostové a nezávislí) a místostarosta Jan Konečný (Za spokojené občany). V prvním kole volby starosty nebyl nikdo zvolen. Z druhého hlasování Slovák odstoupil a navrhl za sebe Janu Bohačíkovou (Za rozvoj Studeného Zejfu).

Zastupitelé do čela obce na následující volební období zvolili dosavadního místostarostu Jana Konečného. Jeho protikandidátka zvítězila v souboji o post místostarosty.

Konečný následující roky nevidí optimisticky. „Všude se šetří. Naší prioritou bude dokončit opravu sesuvu půdy, který tady od povodní ohrožuje rodinu. Budeme rekonstruovat hasičskou zbrojnici, autobusové zastávky, školu a mateřskou školku. Nutně potřebujeme vybudovat kanalizaci a snad dojde i na stavbu sběrného dvora a domu s pečovatelskou službou,“ řekl Konečný.

Jednoduchou volbu měli v Lipové–lázních. Lubomír Žmolík (ODS) je v čele obce už dvacet let, a přestože ve volbách skončil až na pátém místě, postavili jej zastupitelé opět do čela obce v tandemu s místostarostou Jaroslavem Blaníkem (Rozvoj vesnice), který ve volbách nad Žmolíkem zvítězil o devadesát hlasů.

I v Lipové-lázních se obávají následujících hubených let. „Veřejná správa je čím dál náročnější, prostředí agresivnější a bojovnější a i u dotací bude situace těžší. Přesto chceme dostavět bytovku s osmi byty, vybudovat dětské hřiště v Horní Lipové, chodníky, sběrný dvůr a smysluplně řešit opuštěné nákupní středisko,“ uvedl Žmolík.

V Žulové vstoupil jako starosta do druhého volebního období Zdeněk Lučan. Funkci místostarosty bez problémů uhájil Milan Profous. V Žulové patří k prioritám získání dotace na kanalizaci a čističku odpadních vod. „Máme připravenou projektovou dokumentaci, ale zatím nemůžeme získat stavební povolení. Čistírna se má totiž budovat na území Skorošic, které ji zatím nemají zanesenou v územním plánu. Až po jeho schválení se nám otevře cesta k podání žádosti o dotace,“ vysvětlil problém Lučan.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko