Muž rozebral starý ozdobný vozík ve tvaru slona. V útrobách ozdobného předmětu, který byl vycpán pilinami a dřevitou vatou, se skrývala pistole ráže 7,65 milimetrů včetně zásobníku s osmi náboji. Ve svém úkrytu zbraň odpočívala od dob druhé světové války. Důchodce svůj nález předal policistům.

„Muž uvedl, že dům obývá od roku 1946 a o zbrani nikdy nevěděl,“ informoval mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Za poslední dny se ale nejedná o jediný nález munice z válečných časů. O den později čtyřiadvacetiletý mladík našel v lesním porostu poblíž Hoštejna dělostřelecký granát. Ke zneškodnění si jej převzal policejní pyrotechnik.

Právě lokalita v okolí Hoštejna a Drozdovské Pily na Šumpersku je nálezy válečné munice pověstná. Za války totiž na Drozdovské Pile Němci vybudovali muniční sklad.

Lokalitu zvolili proto, že je dokonale chráněna lesy a pro spojenecké letouny tak sklad zůstával ukrytý. Fašisté objekt při ústupu na sklonku války odpálili, tisíce kilogramů trhavin se tak rozprášilo do okolí. Houbaři zrezivělé granáty nacházejí ještě dnes, čas od času je také vyplaví místní potok.

Největší nález starého střeliva na Šumpersku pyrotechniky zaměstnal před dvěma lety. Majitel rekreační chaty ve Vysoké u Malé Moravy takřka doslova seděl na celém arzenálu.

To ale zjistil až při čištění staré žumpy, když narazil na granáty a kilogramy nábojů. Pyrotechnici z nádrže vytahali celkem sedmdesát kilo pěchotních nábojů pocházejících ze světové války.

Při každém nálezu policisté doporučují se starou municí raději nemanipulovat a uvědomit policisty.