Upozornění, že voda z kohoutků není pitná, vydal obecní úřad v Dolních Studénkách ve čtvrtek 11. června.

„Vodovod nám provozuje Šumperská provozní vodhospodářská společnost (ŠPVS). Kvalitu vody měří na vstupu a poté v různých místech v síti. Na vstupu zjistili zvýšené hodnoty bakterií, okamžitě jsme tak upozornili občany,“ sdělil starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

Pitnou vodu do obce několik dní dodávaly cisterny. Ta z kohoutku nebyla podle upozornění pitná ani po převaření.

„Uvedli jsme to na základě doporučení. Na užitkové použití nebyl s vodou z řadu problém. Musel se vyčistit vodojem a celá síť. Po pátečním vyčistění nám v sobotu ráno po testování volali, že voda je už v pořádku. Problém se naštěstí podařilo odstranit rychleji, než jsme si mysleli,“ řekl Radim Sršeň.

Veškerou vodu dodává Dolním Studénkám ze svých zdrojů Nový Malín.

Tamní starosta Marek Štencl sdělil, že obdobný problém neřešili.

„Vypadá to, že to nebylo od nás, že problém je někde jinde. Já jsem tu informaci, že vydávali upozornění, dostal ze Studének během čtvrtku odpoledne. Hned jsme provedli měření. Zrovna teď mi volali naši vodohospodáři, že naše čtvrteční měření, která jsme prováděli na našich zařízeních, jsou v pořádku,“ popsal Marek Štencl v pondělí 15. června dopoledne.

Zdravotní problémy?

Starosta Sršeň poznamenal, že má informace od některých obyvatel Nového Malína, kteří zaznamenali střevní problémy. Lidé si je dávali do souvislosti s povodní z neděle 7. na pondělí 8. června, která podle jejich názoru mohla ovlivnit kvalitu pitné vody.

„V Malíně je voda v pořádku. Pokud mám informace, nikomu se nic nestalo. Ani nevím, že by bylo hlášeno, že by někdo měl nějaké zdravotní problémy,“ dodal starosta Štencl.

Dolní Studénky mají vlastní zdroj vody. Momentálně jej nevyužívají, voda v něm je příliš železitá a musela by se upravovat. I pokud by se na vlastní vrt v budoucnu obec napojila, stále bude vodu ze sousední vesnice potřebovat. Dolnostudénský zdroj pokryje jen polovinu spotřeby obce.