„Je to jakýsi iniciační obřad, při němž jsou zasvěceny závodnice, které létají poprvé ve své plachtařské dráze na mistrovství. Celou akci vymyslela před lety vynikající polská pilotka Pelagija Majewska. Ta se zabila při letecké nehodě v roce 1988 a je po ní pojmenována jedna z medailí udělovaných nejlepším plachtařkám za dlouhodobé výkony,“ vysvětlila mluvčí Aeroklubu České republiky Eva Maixnerová.

Baba Jaga párty je svérázná záležitost přinášející potřebné odreagováni. Plachtařka poprvé létající na mistrovství světa dostane patronku z řad zkušených harcovnic. Pak se všechny pilotky kolektivně převléknou za čarodějnice, poberou uklízečkám košťata a sejdou se navečer u dvoumetrové vatry. Tam „novicky“ složí slib do rukou patronky a pak začne hromadné veselí do nočních hodin.

Na mistrovství ale záhy přišly i méně humorné chvíle. Počasí s mizernými podmínkami pro létání, kdy nebe bylo bez mráčku a termika byla nulová, zase vystřídaly bouřky. „Podle předběžných výsledků zatím vypadá, že si Pavlína Horáčková vede dobře,“ dodala Maixnerová.

Mistrovství, na němž soutěží čtyřiačtyřicet závodnic, končí už tuto neděli 22. července.