„Na plesy se tehdy chodilo ve vycházkovém,“ zavzpomínala u vstupu Marie Šanovcová. „Mám na sobě šaty z roku 1958, vozila jsem v nich kočárek se svým synem. Dnes má šedesát let,“ oživila vzpomínky na dobu, kdy podle jejich slov nebyla díky společenským organizacím v obci o zábavu a tanec nouze. „Vymetali jsme kde, co a tancovat jsme chodili i několikrát týdně,“ zasnila se u vzpomínky na dobu svého mládí. Jako dřívější starostka a stále vypomáhající při místních akcích, se nyní snaží lidem ve Svébohově tuto příležitost vrátit.

„Pro inspiraci jsem šla ke své mamince, je tu dnes se mnou i s kabelkou, kterou před více jak půlstoletím nosila,“ okomentovala přípravy na ples usměvavá tanečnice, mířící do fotokoutku. Ten organizátoři také vybavili stylově, a tak se například mohly přítomné páry vyfotit u dobového nábytku či dámy s tehdejšími pomůckami do kuchyně.

„První ples jsme pořádali ve stylu 30. let, dnes jsou to šedesátky. Oslovila nás hlavně elegantní móda a také nestárnoucí hity. Oboje se snažíme lidem připomnět,“ vysvětlila tak trošku jiné pojetí plesu, ke kterému členky přidaly i několik tanečních vstupů, Eva Kaplánková z pořádajícího spolku Svébohovan.

Ten si dal za cíl udržovat v obci místní tradice a s úspěchem se mu to daří už téměř patnáct let. Vyhlášené je například jejich vítání jara, slet čarodějnic nebo bramborové hody. Retro ples je zatím podle Kaplánkové „na zkoušku“, podle ohlasů přítomných má ale šanci se do kulturního a společenského života obce zařadit natrvalo.