V Katolickém domě v Zábřehu by se o lednových a únorových víkendech dveře netrhly. V prvních měsících roku se zde konávalo deset až čtrnáct plesů. Svůj zde pořádali muzikanti, hasiči, sportovci, skauti, Charita, lidová strana nebo maturanti několika škol. Letos bude sál prázdný.

„Lednové termíny už tradiční pořadatelé odpískali. S únorovými zatím čekají, ale touto dobou už by měli s přípravou finišovat. Předpokládám, že je budou také postupně rušit. Jediný, kdo ples zatím nezrušil, jsou děvčata z maturitního ročníku Střední školy sociální péče a služeb. Pro ně je to velká událost, maturuje se jednou v životě. Našli jsme náhradní termín v březnu, pokud to situace dovolí,“ řekl ředitel Katolického domu Zábřeh Josef Klimek.

Bývalý manažer Freddieho Mercuryho Peter Freestone (vpravo) s Milanem Šatníkem.
Asistoval Freddiemu Mercurymu, teď vystoupí v Šumperku

Podobná situace panuje v Lošticích. Tradičně zde mívali šestici plesů. „Tři, které pořádáme my jako kulturák, to je městský, country a rockový ples, zatím překládáme na březen. Sportovci, rybáři a lidovci plesy ruší. Zatím to vypadá, že nebude ani jeden ples,“ shrnul vedoucí Městského kulturního střediska Loštice Stanislav Veselý.

Kultura dostává pěkně na zadek

Až deset plesů bývalo před covidem v kulturní domě v Rapotíně. Z šesti letošních zarezervovaných zbyl jediný. „Zůstalo jen pochovávání basy v březnu, které mají hasiči. To ale není vyloženě ples, spíš jejich společenská událost. Někteří březnové termíny drží, ale jinak je všech pryč. A vzhledem k tomu, co teď čteme, je to úplně marné,“ řekl jednatel Kulturního domu Rapotín Viktor Šebesta.

Zároveň je jednatelem produkční agentury, která působí zejména na Olomoucku a pořádá mimo jiné plesy nebo vánoční večírky.

„Nás to zasáhlo také. Pro klienty jsme dělali plesů několik a všechno se zrušilo už v prosinci. Vánočních večírků jsme dělali pro velké společnosti asi pět. Všechno zrušené. Kultura dostává pěkně na zadek,“ zhodnotil situaci Viktor Šebesta.

Natáčení pohádky Princezna zakletá v čase na hradě Bouzov v říjnu 2019
Pokračování hitu Princezna zakletá v čase budou točit na Bouzově a v Sobotíně

Spousta neznámých a proměnných

Na rozdíl od loňského roku, kdy se společenské akce vůbec pořádat nemohly, letos jejich konání nikdo nezakázal.

„Letos plesy uspořádatelné jsou, ale nikomu z pořadatelů se do toho nechce. Je tam tolik neznámých, proměnných. Navíc si ani neumím přestavit, jak by byla různá nařízení vymahatelná. Lidé by měli být v rouškách. To v nich budou tančit? A spolky plesy pořádají s cílem nějakého zisku. Je otázkou, jesli by lidé za těchto podmínek vůbec přišli a jestli by se spolkům všechny náklady vrátily,“ zauvažoval Josef Klimek.

Nejde jen o plesy. Pořadatelé sledují velký propad návštěvnosti nejrůznějších kulturních a společenských akcí.

„Když vezmu závěr roku, košt vína s cimbálovkou, silvestrovská veselice, do nich jsme nešli. Uspořádatelné by byly, ale když by přišlo padesát lidí, nezaplatily by se ani režie. U drobných akcí, které jsme uskutečnili, bylo cítit, že určitá skupina by se ráda k běžnému životu vrátila. A pak je skupina lidí, kteří mají obavy a nevycházejí do společnosti,“ řekl Josef Klimek.

Změna trendů

V Lošticích pořádají za vládnou stanovených omezení koncerty či divadla. „Dvě divadla jsme museli zrušit. Lidi by přišli, ale mají strach,“ poznamenal Stanislav Veselý.

Devadesátky, kriminální seriál České televize.
Devadesátky odstartovaly, v hlavních rolích Šumperáci. Líbil se vám první díl?

Viktor Šebesta vypozoroval i další trend.

„Lidem se chodit ani nechce. V Rapotíně jsme pořádali představení s Bárou Munzarovou. Přišlo nějakých sto lidí. A to bylo v říjnu, kdy ještě nebyl takový problém. Lidé si úplně odvykli sdílet zážitky s někým jiným. Jde to napříč věkovými skupinami i žánry. Je to fenomén, který by stál za nějaké sociologické zhodnocení. Jak za relativně krátkou dobu lidé totálně změnili návyky, myšlení a řeknou, že raději budou doma,“ řekl.