Rekonstrukce se dotkne náměstí Míru a ulic Bulharská, Kladská, Sadová, Valašská, Lužickosrbská, Starobranská a Radniční. Některé z rozvodů jsou zde staré i přes padesát let.

„Důvodem těchto rozsáhlých prací je dosažení životnosti stávajícího plynovodu, který vyžaduje obnovu pro zachování bezpečnosti a efektivity dodávek,“ uvedla v tiskové zprávě šumperská radnice.

Vlevo koně v Ludvíkově - 9. března 2024. Vpravo v dočasné péči v Šumperku - 21. března 2024
Koně z Ludvíkova po dvou týdnech: zubožená Bella se změnila k nepoznání

Zároveň zdůraznila, že za práce, jejich kvalitu a dodržování harmonogramu nenese odpovědnost město, ale distributorská společnost GasNet. Ta má také komunikovat s vlastníky plynovodních přípojek v dotčených oblastech.

Aby práce zasáhly obyvatele a návštěvníky centra co nejméně, rozdělí zhotovitelská firma práce do sedmi navazujících etap. „Každá etapa byla naplánována tak, aby zasáhla co nejmenší možnou část města a umožnila plynulý průběh života a dopravy v jeho okolí,“ doplnila radnice.

Ceny města Šumperka 2023.
Umělec, trenérky gymnastiky, sportovci i Radečci. Šumperk ocenil osobnosti

V centru města mají kromě plynařů v zemi uložené sítě i elektroenergetici nebo vodohospodáři. Bývá přitom zvykem, že se opravy sítí koordinují. Deník oslovil s Vodohospodářská zařízení Šumperk s dotazem, zda se k opravám připojí.

„Koordinace u nás probíhají ve všech městech, u této akce se ze strany města uskutečnila začátkem roku 2023. V dotčené oblasti v centru Šumperku však v plánu nic nemáme. Pracujeme se střednědobými plány a není zde akutní stav, který by vyžadoval opravu v následujících deseti, patnácti letech,“ sdělil výkonný ředitel Vodohospodářských zařízení Šumperk Martin Budiš.

Prostor v Obchodním korzu v Šumperku, kde ke konci března 2024 skočil současný nájemce.
Šumperské Korzo v novém: skončil první obchod, zboží půjde na charitu

Pokud vodohospodáři někde pracovat budou, tak mimo bezprostřední okolí radnice. „Intenzivně vyhodnocujeme jen ulici Okružní, kde nás trápí poměrně docela vážný stav kanalizace,“ dodal.