Ve Velké Kraši bude fungovat pouze stanice v místní části Hukovice, která je vzdálená od nádraží ve Velké Kraši šest kilometrů. Odtud budou nadále odjíždět jen vlaky směrem na Javorník a Lipovou-lázně. Ve Vidnavě vlaky nebudou stavět vůbec. Cestující jsou rozzuřeni.

„Kvůli tomu, že kraj nebude na další období objednávat osobní dopravu mezi Velkou Kraší a Vidnavou, nebudou na tuto trať posílat České dráhy vlaky,“ potvrdila informaci mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Podle mluvčího Olomouckého kraje Ivo Hegera však obyvatelé obou obcí nezůstanou zcela odříznuti od okolního světa.

Vlaky nahradí autobusy

„Kraj vlaky plně nahradí autobusy. Odborníci odhadují, že komfort cestujících by se mohl oproti současnému stavu spíše zvýšit. Autobusy budou mít více zastávek než vlaky,“ uvedl Heger.

Potvrdil, že k razantnímu škrtu se kraj rozhodl po jednáních s Českými drahami a ministerstvem dopravy. Obě instituce původně navrhovaly ukončení vlakové dopravy na podstatně větším počtu tratí.

„Naše rozhodnutí je v souladu s plánem veřejné osobní dopravy. Kraj nemůže dotovat málo vytížené tratě,“ dodal Heger. Zároveň podotkl, že ukončení provozu mezi Vidnavou a Velkou Kraší přinese kraji úsporu v řádech milionů korun.

Trať fungovala 113 let

Postup kraje nadzvedl ze židle starostku Velké Kraše Vlastu Kočí (nez.). Nikdo s ní totiž neprojednal, že se trať, která byla vybudována před 113 lety, zavře.

„Abych se dozvěděla až z médií, že kraj zrušil trať, díky které se naši obyvatelé dostanou do práce a do škol, to mi připadá postavené na hlavu. Jsme už tak znevýhodněni a teď dostaneme další ránu. Vůbec mě nenapadá, co mám dělat. Nikdo s námi o ničem nejednal. Rozhodli o nás, bez nás,“ prohlásila Kočí.

Má obavy, co bude dál a zda obec nezůstane bez spojení. „V sobotu a v neděli k nám nejede žádný autobus. Na vlak jsou odkázání i studenti, kteří ve všední den dojíždějí do školy v Heřmanicích. Pokud by byl vlak zrušen bez náhrady, neměli by se tam jak dostat,“ uvedla Kočí.

Obyvatelé Velké Kraše už nyní řeší otázku, jak se dostat do práce a zpět, protože spojů ubylo. Lidé, kteří jezdí na odpolední směny a končí tak v deset hodin večer, se nemají šanci dostat veřejnou dopravou domů. Nyní se bojí, že se situace v prosinci ještě zhorší. „Vlaky nám už kraj očesal tak, že poslední jede kolem osmé večer. Lidé, kteří přijedou z odpolední směny do Vidnavy, se domů bez vlastního auta nedostanou,“ uvedla Kočí.

„Jsem proti rušení, nechápu to. Každý nemá auto a lidé se musí dostat k lékaři. Co nám vlaky nahradí, autobusy? Ty jsou ráno i odpoledne plné k prasknutí,“ řekla Miroslava Rýcová z Vidnavy.