Litr čepovaného mléka vyjde na patnáct korun.

„Bude to syrové mléko bez tepelné úpravy od krav holštýnského plemena z naší farmy v Rovensku. Automat dostaneme teprve tento týden, zatím pracujeme na úpravách našeho zařízení mléčnice. Pokud všechno dobře půjde, provoz by mohl být zahájen poslední lednovou středu,“ informoval předseda Agrodružstva Bohuslav Steidl.

U nového přístroje bude mít v prvních dnech službu informátor Agrodružstva, aby lidem ukázal, jak s novinkou zacházet. Čepovat bude možné podle zvoleného tlačítka buď půl litru, nebo celý litr mléka. Jde o podobný princip jako u automatů na kávu.

Druhá část přístroje zase bude nabízet zazátkované lahve s mlékem na stejném principu, jako se kupují například bagety nebo v Lošticích tvarůžky..

Tekutina bude mít kolem čtyř procent tuku a 3,3 až 3,4 procenta bílkovin. Doporučuje se ji před použitím převařit, ale není to bezpodmínečně nutné. Mléko může zůstat v automatu jen dvacet čtyři hodin.

Celková investice přijde Agrodružstvo na 1,15 milionu korun. Nejde jen o vlastní automat, ale také o dodávkové auto.

„Přepokládáme, že návratnost investice bude dva až tři roky,“ uvedl Steidl.

Automat se zásobníkem na dvě stě litrů čerstvého mléka bez konzervantů funguje už několik týdnů také v Jeseníku. Stojí u prodejny Selské pekárny. O jeho služby je tak velký zájem, že jej lidé ze Zemědělského družstva Jeseník musejí plnit dvakrát denně. Za měsíc tady družstvo prodalo svou jednodenní produkci. Do mlékáren musí prodávat mléko za výkupní cenu pod sedm korun za litr.