Na svůj život Josef Kaňok nerezignoval a naopak začal v odborném léčebném ústavu v Pasekách každý den poctivě cvičit, aby se již domů mohl vrátit „po svých". Nevěřil sice, že by se někdy mohl vrátit ke své profesi hodináře nebo znovu usednout za volant, ale povedlo se to. Pomohla mu k tomu speciální terapeutická metoda.

„Pochopil jsem, že tohle mi nikdo z mozku nevyoperuje a pokud někdy budu chtít zase chodit, půjde to jen silou vlastní vůle. Prostě to chtělo cvičit, cvičit a cvičit," popisuje dnes již s úsměvem na tváři pětašedesátile­tý muž.

Po návratu domů se dostal do péče odborníků rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk, kteří s ním začali cvičit světově uznávanou metodu manželů Bobathových.

Jde o speciální koncept vyvinutý na základě pozorování a zkušeností. Terapeut při něm důkladně pozoruje a analyzuje, co pacient zvládá a jak. Zaměřuje se především na kvalitu provedení pohybu a na to, co dotyčný zvládne s dopomocí, a které aktivity není schopen provést vůbec, Zároveň hledá důvod proč.

Na základě podrobného vyšetření pak odborníci sestavují konkrétní terapeutický plán s cíli, kterých by chtěli během léčby dosáhnout. Plán také popisuje způsoby, jakými by chtěli terapeuti požadovaného efektu dosáhnout.

Pomáhají míče i válce

„V rámci terapeutických postupů je možné použít i různé pomůcky jako jsou míče, válce nebo labilní plochy. Terapie je přesně cílená a plně se přizpůsobuje reakcím pacienta. Pacientům nepomáháme k jednotlivým pohybům, ale děláme vše pro to, aby mohli pohyb provést sami a co nejsprávněji," popisuje princip vedoucí fyzioterapeutka šumperské nemocnice Olga Válková.

Ani Josef Kaňok ve svém úsilí nepolevil a i díky odborníkům se postupně vrátil zpět do svého běžného života. Nejenže se po čase odvážil opět řídit svůj vůz, ale mohl se vrátit i zpět do práce ke své milované profesi hodináře.

„Kdyby mně někdo ještě před třemi lety řekl, že budu zase řídit auto, budu moci pracovat a naplno fungovat, nevěřil bych. Od doby, kdy mě mozková příhoda postihla, už mám ale najeto třicet tisíc kilometrů," dodává Josef Kaňok. Upozorňuje přitom, že velkou zásluhu na tom má právě zvolená terapeutická metoda.

Speciální rehabilitační metodu vypracovali manželé Bobathovi ve čtyřicátých letech minulého století v Londýně, kde také zároveň založili Bobath centrum, ve kterém se dnes ročně léčí stovky pacientů z celého světa. Bobath koncept se dnes využívá i pro léčbu dětí s různými odchylkami od normálního psychomotorického vývoje – například dětí s dětskou mozkovou obrnou. V šumperské nemocnici však cvičí s pomocí této metody výhradně s dospělými pacienty.