„Dlouhodobě nás trápí zánik kin v menších obcích, který letos nabral vražedné tempo. Chceme tak lidem na venkově hrát filmy alespoň v létě pod hvězdami," zdůvodnil pořízení přenosného letního kina jeho provozovatel Radek Auer.

V letošním roce totiž končí distribuce filmů na klasických 35 milimetrových pásech. Velká kina v regionu tak investují statisíce až miliony korun do digitalizace. To si však na malých obcích nemohou dovolit.

„Plnohodnotnou digitalizaci kina neplánujeme. Je to otázka několika milionů a v kině, které má sto sedadel, do toho asi někdo těžko půjde. Chceme ale v Losinách kino udržet tak, abychom mohli promítat z moderních médií: Blue ray disků nebo DVD," řekl například před časem starosta Velkých Losin Norbert Pfeffer.

Plátno mobilního kina je umístěné v nafukovacím rámu. Je možné jej postavit velmi rychle a prakticky kdekoli, kde je jen trochu závětří. Se svými rozměry deset krát pět metrů se jedná o největší podobné promítací plátno v republice.

Svůj provoz letní kino zahájí už tento čtvrtek 28. června v zámeckém parku v Loučné nad Desnou. Promítat bude od 21.30 hodin českou komedie režisérky Alice Nellis Perfect Days – I ženy mají své dny.

Před filmem zahraje big band

Pořadatelé slibují také doprovodný program. Čekání na tmu si diváci zpříjemní už od osmi večer filmovými melodiemi v podání swingového big bandu.

„Je to takový dárek místním obyvatelům ke konci školního roku. Celé je to trochu narychlo, ale ten den se v Loučné sejdou starostové okolních obcí, pro které jsme kino pořizovali. Tak jim chceme ukázat, jak funguje," doplnil Auer.

Mobilní letní kino lze využít nejen na promítání filmů, ale také ke sportovním přenosům nebo při diskotékách. Občanské sdružení Film for People jej pořídilo díky dotaci z Programu rozvoje venkova prostřednictvím Místní akční skupiny Šumperský venkov.

Vstupné na loučenské představení je 70 korun. Pořadatelé doporučují vzít si s sebou deky.

Kde a kdy budou probíhat další představení, pořadatelé zatím nevědí.

„Zájem je ale velký. Odhadujeme, že se letos na Šumpersku uskuteční dvacet až třicet představení," uzavřel Auer.