„Návštěvnost byla zjišťována za rok 2018 podle zbytkových dat mobilních operátorů v celých Jeseníkách napříč kraji. Čísla jsou výsledkem velmi precizních analýz. Autoři studie vycházejí z dat jednoho operátora, ale pomocí propočtů dokáží poměrně přesně určit celkové počty,“ objasnil způsob výzkumu ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Analýza ukázala, že jen v okrese Jeseník a Šumperk mimo Mohelnicka se loni pohybovalo 1,1 milionu vícedenních návštěvníků. Český statistický úřad zjišťuje počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních, což je srovnatelný parametr. Za loňský rok jich napočítal „jen“ sedm set tisíc – ovšem v celém Olomouckém kraji.

Pokud bychom započítali i vícedenní návštěvníky okresu Bruntál a Králicka, a také všechny lidi, kteří na celé území přijeli na jednodenní výlet, činí jejich celkový počet ohromujících 5,2 milionu osob.

Rozdíl mezi daty statistiků a výsledky analýzy je zjevný.

„Analýzu máme zhruba čtrnáct dní, musíme ji prostudovat. Jsou to tak rozdílná čísla, že bych z nich ještě nedělal závěr. Musíme porovnat, odkud statistický úřad data bere,“ poznamenal Tomáš Rak.

Ilustrační foto.
Průměrná mzda v kraji stoupla na 28 989 korun. Máte to?

Rozdíl v metodikách

Právě metodika statistiků zjevný rozdíl vysvětluje. Český statistický úřad započítává hosty těch ubytovacích zařízení, které má minimálně pět pokojů a zároveň nejméně deset lůžek. Menší penzionky a apartmány, kterých je v Jeseníkách nepřeberný počet, tak z jeho údajů vypadávají.

Díky analýze Sdružení cestovního ruchu ví, kolik lidí z jakých zahraničních zemí či kterých krajů Česka v jaké dny do Jeseníků přijelo. Z dat například vyplývá, že Šumpersko navštěvují více Němci, Jesenicko zase Poláci. Bude tak možné lépe využít peníze, které jdou na propagaci hor.

Z analýzy navíc vyplývá, že návštěvníci v turistické oblasti Jeseníků jen za loňský rok spotřebovali zhruba osm až deset miliard korun. Přínos pro veřejné rozpočty činil odhadem 3,2 až čtyři miliardy. Celý sektor turismu vytvořil v přepočtu 8400 až 9900 plných pracovních úvazků.

„Na základě analýz lze konstatovat, že turistická oblast Jeseníky má významný vliv na rozvoj turismu v České republice a disponuje významným rozvojovým potenciálem,“ tvrdí autoři studie.

Finanční spotřebu turistů a dopad na zaměstnanost vidí Tomáš Rak jako zásadní parametr. „Chtěli bychom díky těmto argumentům pomoci, aby peníze jdoucí do cestovního ruchu do Jeseníků, do oprav cest či do výstavby infrastruktury byly větší, protože přináší tyto velké hodnoty,“ uzavřel.

Výstavba chodníku v ulici Rejvízská v Jeseníku
Lidem bude v Jeseníku sloužit nový chodník. Za 7 milionů