V Kanadě mají ovšem prvňáci ještě jednu „dálkově studující“ spolužačku Jenny, dceru rodiny, která má trvalé bydliště stále ve Vikýřovicích, ale už tři roky žije v Kanadě. Jenny vysvědčení nedostane, na vikýřovické základce „studuje“ dálkově jen svůj rodný jazyk. Její každodenní učitelkou je ovšem maminka. Ta s ní probírá učivo.

„Jsme ve spojení přes skype, zadávám jí různé testy a v červenci přijede na přezkoušení. Získat znalosti české gramatiky a písma je pro ni důležité pro případ, že by se rodina vrátila domů. Pak by holčička mohla bez problémů nastoupit do české školy a navázat na učivo češtiny z předchozích ročníků. Ve čtvrté třídě jí přibude ještě vlastivěda. Ta je u nás zaměřená na české reálie,“ řekla třídní učitelka prvňáků Petra Nevrklová.

Vikýřovická škola se šedesáti dětmi má příjemnou rodinnou atmosféru. Je to malotřídka, v níž mají samostatnou třídu jen prvňáci, druháci a třeťáci; žáci čtvrté a páté třídy se učí společně. Kdyby všechny rodiny z obce posílaly děti do místní školy, bylo by školáků až o třicet více. Ale Vikýřovice jsou tak blízko Šumperka, že mnoha rodičům, když navíc mají práci ve městě, se vyplatí dát dítě do školy v Šumperku.

Škola ve Vikýřovicích už rok využívá novou moderní tělocvičnu, která vyrostla v jejím sousedství. Díky tomu mohla původní tělocvičnu v přízemí budovy přeměnit v jídelnu. Děti tak už nemusejí kvůli obědům opouštět školu a chodit do sousední budovy. Letos školy získala evropskou dotaci z programu EU peníze do škol. Pořídila za ně šestnáct nových počítačů a dvě interaktivní tabule.